İzmir'de Soma katliamı protestosu

Soma maden katliamının yıl dönümünde emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla İzmirliler Soma ve diğer işçi katliamlarını unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını haykırmak için sokaktaydı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB'nin düzenlediği, Devrimci İşçi Partisi'nin de aralarında bulunduğu siyasi partiler, kitle örgütleri, işçiler ve emekçiler Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinde toplandı. "Somayı Unutma Unutturma" pankartı arkasında toplanan kitle sık sık "Soma İşçisi Yalnız Değildir", "Katillerden Hesabı Emekçiler Soracak", "İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek", "Madenler İşçi Denetimine" sloganlarını attı.

Türkan saylan Kültür Merkezi’nin önünde kitle örgütleri adına ortak basın açıklamasını okuyan TMMOB Dönem Sözcüsü Melih Yalçın, Soma gibi acıların yaşanmaması için alanlarda olduklarını ifade ederek Soma'nın ve diğer iş katliamlarının emekçileri, güvencesizliğe, taşeronlaştırmaya, denetimsizliğe teslim edenlerin işlediği bir cinayet olduğunu belirtti.

Katliamın ardından açılan ve sorumluların görünen bir kısmının yargılandığı davanın kamuoyunu tatmin etmekten uzak olduğunun altını çizen Yalçın "İşçi sağlığı ve iş güvenliği sorunları piyasacı yaklaşımlarla çözülemez. Sendikaların, meslek odalarının, üniversitelerin karar süreçlerinde ve yönetiminde yer aldığı, idari ve mali yönden bağımsız, demokratik bir işleyişe sahip Ulusal İşçi Sağlığı Güvenliği Kurumu bir önce oluşturulmalıdır" dedi.

Basın açıklamasının ardından kitle Gündoğdu Meydanına yürüyürek, yaşamını yitiren 301 madenci anısına denize 301 karanfil bıraktı.