İzmir'de Soma için onbinler grevde ve polis terörüne karşı direnişteydi

15 Mayıs Perşembe günü için Soma'da yaşanan işçi katliamının hesabını sormak amacıyla DİSK, TÜRK-İŞ, KESK ve TMMOB bir günlük grev kararı almıştı. Onbinlerce emekçi işyerlerinden dalga dalga birleşerek Basmane Meydanı'na aktı.

Sabah 9:00'da ilk olarak Konak'ta bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde KESK'li emekçiler toplandı. Kitle Basmane yönüne DİSK ve TÜRK-İŞ'e bağlı emekçiler ve sol, sosyalist kurumların kitlesiyle birleşmek üzere sloganlarla yürüyüşe geçti. Tüm Bel-Sen, BES ve Eğitim Sen kortejleri katılımlarıyla göze çarpıyordu. "Soma'nın hesabı sorulacak", "Katillerden hesabı emekçiler soracak" ve "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganları eşliğinde Basmane Meydanı'na vardı.

10:00 civarı onbinlerce emekçi Konak yönüne doğru harekete geçti. DİSK'e bağlı sendikalardan Genel-İş'in kitleselliği göze çarparken, TÜRK-İŞ'ten ise Tümtis ve Belediye-İş'in katılımı yüksekti. Madenci katliamından dolayı duydukları öfke işçiler ve emekçilerin sloganlara katılımlarına yansımıştı. Yol boyunca işçilerle birlikte DİP'liler de "Katillerden hesabı emekçiler soracak", "Kaza değil bu bir katliam", "Madenciler mezarda katiller iktidarda" ve "Katil devlet hesap verecek" sloganlarını haykırdı. Konak Pier köprüsü altından geçerek iskele yanından meydana girecek olan kitle meydana yakın bulunan köprü altına geldiğinde TOMA'ların gazlı su sıkmasıyla birlikte polis müdahalesi başladı. Kitle geri çekildi fakat dağılmadı. Ara sokaklara, yan caddelere girip defalarca yeniden caddelerde birleşen işçi, emekçiler Çankaya ve Konak'ta büyük bir alanı eylem ve direniş alanı haline getirdiler. Kitle azalsa da gaza, suya rağmen yeniden buluşarak en sonunda Konak eski Sümerbank önüne geldi. Burada meydan zorlandı ve yine müdahaleyle karşılaşıldı. Bu sırada defalarca belediye önünden ambulansla yaralılar hastaneye sevk edildi. Eylem Sümerbank önünde yapılan oturma eylemi ardından sona erdi.

Akşam saat 18.00'da Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplanan, aralarında DİP'in de olduğu siyasi partiler yaptıkları protesto yürüyüşünün ardından yarım saatlik bir yol kapatma eylemi gerçekleştirdi.