İzmir’de Sivas anması

2 Temmuz 1993 tarihinde 33 insanımızın yanarak can verdiği Sivas katliamının 22. yıldönümü İzmir’de anıldı.

2 Temmuz saat 19:00’da İzmir Eski Sümerbank önünde toplanan kitle Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüdü. Aralarında Devrimci İşçi Partisi’nin de bulunduğu ilerici ve devrimci kurumlar anmaya katılırken “Sivas’ı unutma, unutturma!”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak!’’, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Diren Kobane İzmir seninle!”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek!” sloganları atıldı.

Cumhuriyet Meydanı’na gelindikten sonra Madımak’ta katledilen canlarımızın isimleri okundu ve saygı duruşuna geçildi. Ardından, Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri adına ortak basın açıklaması okundu.

Basın açıklamasında; “Gerçekten laik, evrensel insan hak ve özgürlüklerinin güvencede olduğu, hiç kimsenin kaygı duymadığı bir ülkeyi inşa etmeliyiz. Türkülerimiz kardeşçesine söylenmeli, derelerimiz özgürce akmalı ve herkes özgür olmalı.’’ dendi.

Ayrıca, İzmir HDP il eş başkanı Cavit Uğur da bir konuşma yaptı. Uğur konuşmasında, Sivas’ta yanan canların da Kobane’de yanan canlarımızın da aynı ateşte can verdiğini ifade etti. Ardından Özgecan Kadın Korosu türküler söyledikten sonra denize karanfiller atılarak anma eylemi coşkulu bir biçimde son buldu.