İzmir’de polis saldırısına belediye işçileri iş bırakarak cevap verdi

İzmir’de polis saldırısına belediye işçileri iş bırakarak cevap verdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İzenerji işçileriyle yapılacak toplu iş sözleşmesi öncesinde belediye, KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile taşerondan kadroya geçirilen işçilerin sözleşmeye dahil edilmemesi yönünde mahkemeye itirazda bulundu. Belediyenin bu itirazını protesto etmek için 11 Ocak Cuma günü İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapmak isteyen işçilere polis saldırdı. Polis saldırısında 15 işçinin gözaltına alınmasının ardından İzenerji işçilerinin örgütlü olduğu Genel İş Sendikası, İzmir belediyelerinde çalışan üyelerine iş bırakma çağrısında bulundu. Genel İş’in çağrısının ardından temizlik ve ulaşımda çalışan işçiler başta olmak üzere İzmir’de belediye işçileri birkaç saat içinde hayatı durdurdu.

2017 yılında çıkarılan KHK ile taşeron işçilerin bir kısmı çalıştıkları işletmelerin bünyesinde kadrolu olarak çalışmaya başlamıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi işletmelerinden olan İzenerji’de çalışan işçiler de belediye bünyesinde kadroya geçirildiler. Taşeron işçilerin kadroya geçişinin ardından Genel İş Sendikası, işçileri üye yapmaya başladı. Belediye ise bu işçilerin toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında bırakılması için mahkemeye itirazda bulundu.

Genel İş ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan görüşmeler sonucunda belediye itirazını geri çekeceğini söylediyse de bunun için bir girişimde bulunmadı. Bunun üzerine eylem kararı alan Genel İş İzmir 2 No’lu Şube, 11 Ocak günü sabah saatlerinde basın açıklaması yapmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi binası önüne yürüyüşe geçti. Polis işçilerin yolunu barikat ile kesti, Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun belediye önünde eylem istemediğini söyleyerek işçilere biber gazı ve cop ile saldırdı. Polisin saldırısında 15 Genel İş üyesi işçi gözaltına alındı.

İzenerji işçilerinin gözaltına alınmasının ardından Genel İş Sendikası’nın İzmir şubeleri belediyelerde çalışan üyelerine iş bırakma çağrısında bulundu. Sendikanın çağrısına uyan işçiler birkaç saat içinde İzmir’de hayatı durdurdu. Bir kısmı Büyükşehir Belediyesi önünde buluşurken belediye binasına uzak yerlerde çalışan işçiler kendi işyerlerinde iş bıraktılar, otobüsleri ana duraklara çektiler, çöp arabaları ile şehrin yollarını trafiğe kapattılar.

Belediye önünde toplanan işçiler adına açıklama yapan Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, belediye itirazı geri çekmezse bir hafta boyunca her gün 2 saat iş bırakılacağını belirtti. Gözaltına alınan işçilerin serbest bırakıldığı haberinin gelmesi üzerine iş bırakma eylemi sendika tarafından sonlandırıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, yaptığı itirazı 17 Ocak günü geri çekmesi üzerine Genel İş İzmir 2 No’lu Şube ile belediye arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başladı.