İzmir’de Özgecan cinayetine protesto eylemi

Mersin'de tecavüz edildikten sonra bıçaklanarak ve yakılarak vahşice katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için protesto eylemleri dinmiyor. Dün İzmir’de de KESK İzmir Şubeler Platformu'nun çağrısıyla ve aralarında Devrimci İşçi Partisi’nin de bulunduğu emek güçlerinin katılımıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri girişinde toplanan yüzlerce kadın ve erkekten oluşan kitle, AKP Hükümeti'nin kadın politikalarını protesto etti.

Saat 19.00'da Alsancak Sevinç Pastanesi önünde başlayan yürüyüş, Kordon ve Gündoğdu Meydanı üzerinden devam ederek Kıbrıs Şehitleri'nde sona erdi. Kordon’da polis, kadınların önünü kesti. Fakat kitlenin kararlı tutumu sonucu polis geri çekildi.

Yürüyüşün ardından basın açıklamasını yapan Eğitim Sen İzmir 6 No’lu Şube Başkanı İdil Uğurlu, kadınların kaç çocuk doğuracağından nasıl doğum yapacağına, ne giyeceğinden kimle, nerede, nasıl yaşayacağına kadar müdahale edildiğine dikkat çekerek bu nedenle kadınların öfkesinin arttığını ifade etti.

Ayrıca basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"AKP’nin kadın ve halk düşmanı zihniyeti eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik politikalarında yansımasını bulmaktadır. Topluma sermayenin kölesi rolü biçilirken, kadına da ‘Aile ve Dinamik Nüfusun korunması programı’ adı altında nüfus fabrikası rolü biçerek kadının ataerkil sistemdeki köleliğini yasal düzenlemeler ile perçinleştiriyor. Bir yandan da kadın ve insanlık düşmanı barbar DAİŞ çetelerine verdiği destek ile kadın ve halk düşmanlığına uluslararası bir boyut kazandırmıştır. Kadın cinayetlerinin eril iktidar ilişkilerinin hayatlarımıza yansıması olduğunu ve kadın cinayetlerinin politik olduğunu biliyoruz.” 

Basın açıklamasının okunmasının ardından oturma eylemi gerçekleştirildi. Eylem sırasından sık sık "Erkek devlet şiddetine son","Özgecan'ın hesabı sorulacak", "Kadın cinayetlerini durduracağız", “Jin, Jiyan, Azadi”, “Kadın, Yaşam, Özgürlük”, “Kahrolsun erkek egemen kapitalist sistem” sloganları atıldı. "Çığlık Değil, Özsavunma" ve "Yasta Değil, İsyandayız" ve "Tecavüzcü Devlet İstemiyoruz" yazılı dövizler taşıyan kitle, kadına yönelik şiddete ses çıkarmayan Aile Bakanı Ayşenur İslam'ın istifasını istedi.