İzmir'de metal işçilerine destek eylemi

Metal işçilerinin grevi, fabrika fabrika yayılırken, İzmir'de de DİSK, KESK, TMMOB çağrısıyla kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirildi. 21 Mayıs saat 16.30'da İzmir Eski Sümerbank önünde toplanan kitle, sloganlar ve alkışlarla metal işçilerine desteklerini açıklamak üzere eyleme başladılar. Eylem, Bursa'da MİB üyelerinin gözaltına alınmasını protesto ederek başladı.

Daha sonra basın açıklaması metnini okuyan DİSK Ege Bölge temsilcisi Memiş Sarı, sözlerine binlerce metal işçisini selamlayarak başladı. Sarı, bütün baskılara, devlet-sermaye-sarı sendika kuşatması karşısında metal işçilerinin dimdik ayakta olduğunu belirtti.

Memiş Sarı sözlerini, "Bugün biz burada direnen metal işçilerinin direnişlerini selamlamak için toplandık. Umudu selamlamak için toplandık. Türk Metal pusuda, patronlar pusuda, devlet kolluk kuvvetleri pusuda. Onlar pusuda ama biz de buradayız. Dostlar sizin yanındayız. Yalnız değilsiniz. Bu zorbalığı hep beraber yeneceğiz." diyerek tamamladı.

Devrimci İşçi Partisi'nin de katıldığı eylemde ''Zafer direnen emekçinin olacak!'', "Metal işçisi yalnız değildir!'', ''Direne direne, direnerek zafere!'' sloganları atıldı. Eylem alkışlarla son buldu.