İzmir’de Kobane dayanışma günü eylemi

İzmir Emek ve Demokrasi güçlerinin Dünya Kobane günü için düzenlediği eylem binlerce kişinin katılımıyla 1 Kasım Cumartesi saat 14:00’te gerçekleşti. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca düzenlenen yürüyüş saat 14:00’te Leman Kültür önünden başladı. Sevinç pastanesi önüne dek yapılan yürüyüş boyunca kitle tarafından “Biji berxwedane Kobane”, “Jin jiyan azadi”,  “Kobane halkı yalnız değildir”, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP” sloganları atılırken DİP kortejindense “Kobane’den Soma’ya hesap sormaya”, “Katil ABD ortadoğudan defol”, “Çözüm Ortadoğu Sosyalist Federasyonu”, “Serhıldan, şoreş, azadi” sloganları yükseldi.

Yürüyüşün ardından halkların özgürlük mücadelelerinde yitirdiklerimiz adına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İzmir Emek ve Demokrasi güçleri adına basın açıklamasının okunmasına geçildi.

Basın metninde; aralarında Naom Chomsky, Adolfo Peres Esequiel’in de bulunduğu aydınların 1 Kasım için dünya çapında bir eylem çağrısında bulunduğuna işaret edilerek, şu anda Türkiye’de ve dünyada birçok yerde alanları dolduran akıl ve vicdan sahibi milyonlarca insan tarafından Kobane halkının onurlu direnişinin selamlanıp desteklendiği ifade edildi.

Açıklamanın devamında; emperyalistlerin ve baskıcı devletlerin bize dayattıklarının dışında özgür, eşit, sömürüsüz, adil bir dünyanın mümkün olduğunu bize kanıtlayan Kobane direnişi ve Rojava devrimini tüm inancımızla selamlamamız gerektiği belirtildi. Yaşam koridorunun, karşılığında hiçbir talep dayatılmadan derhal açılmasının ve Rojava kantonlarının statüsünün tanınmasının zorunlu olduğu dile getirildi.

İlk açıklama ardından okunan Savaşa Karşı Kadın inisiyatifi bileşenleri tarafından hazırlanan basın metninde ise, Kobane’de yaşanan zulüm karşısında sessiz kalanın bu suça ortak olduğu belirtildi. Kobane’de mücadele eden kadınların IŞİD vahşetine, erkek egemenliğine, kadın katliamlarına karşı mücadele umudunu büyüttüğü söylendi ve kadınlar bu mücadeleyi yükseltmeye çağrıldı.

Basın metinlerinin okunuşundan sonra Devrimci İşçi Partisi’nin de destek vermiş olduğu eylem sloganlarla sona erdi.