İzmir’de kitlesel ve coşkulu 1 Mayıs!

İzmir’de DİSK, KESK, TMMOB, TTB, siyasi partilerin ve kitle örgütlerinin çağrısıyla işçiler, emekçiler üç koldan toplanarak 1 Mayıs mitingi için Gündoğdu Meydanı’na yürüdü.

İzmir’de gerçekleşen 1 Mayıs’a coşku ve kitlesellik damgasını vurdu. Gündoğdu’da bir araya gelen on binlerce işçi ve emekçi, hep bir ağızdan birlik, mücadele ve dayanışma mesajları verdi. “İşte 1 Mayıs, işte meydandayız” sloganı atılarak Taksim engellemesi protesto edildi, Taksim’de direnenlere selam yollandı. 1 Mayıs’ta öne çıkan taleplerin başında taşeron çalışmanın bitirilmesi, işçi güvenliğinin sağlanması, kıdem tazminatına dokunulmaması vardı.

“İşçiler siyasete, partiye, devrime” pankartı arkasında saat:10.00’da Basmane Meydanı’nda toplanmaya başlayan Devrimci İşçi Partisi korteji sık sık “Yaşasın 1 Mayıs ,Biji yek gulan”, "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, "Somayı unutma, AKP'den hesap sor”, "Yaşasın devrim ve sosyalizm", "Yaşasın sosyalist dünya devrimi", “Yaşasın partimiz 4. Enternasyonal”, "İşçinin çözümü kamulaştırma", “ sloganlarını attı. İşçiler ve emekçiler alanda ağırlıklı olarak,  “Taşeron çalışma yasaklansın” diye haykırdı.

DİSK’e bağlı Genel-İş kortejinde bu sene taşeron belediye işçilerinin kitleselliği dikkat çekti. Çok sayıda belediyeden gelen binlerce park bahçe, temizlik, fen işleri ve destek hizmetleri taşeron işçisinin taleplerinin başında ise kadro ve iş güvenliğinin sağlanması bulunuyordu. Bornova, Buca, Karabağlar, Çiğli’den taşeron işçiler kendi pankartları ile alana girdi.

Açıklamayı kurumlar adına Türk İş Ege Bölge Temsilcisi Hasan Hüseyin Karakoç okudu. Alanlardan dünyaya ve ülkeye eşitliği, barışı, kardeşliği ve özgürlüğü çağırdıklarını ifade eden Karakoç, “Kürt sorununun eşitlik ve kardeşlik temelinde çözümü emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışmasından geçer” dedi. Emekçilerin sermayenin aşırı kâr hırsı yüzünden işyerlerinde, iş kazası denilerek iş cinayetlerine maruz bırakıldığını dile getiren Karakoç şunları söyledi: “Onlarca, yüzlerce işçi kardeşimiz iş cinayetlerinde ölüyor. İşçi katliamı yaşanıyor. Bu cinayetlerin en büyüğü Soma’da yaşandı. İş cinayetlerine, özelleştirmelere, vurguna ve talana karşı tek yürek tek vücut burada birlikteyiz.”

Soma’da katledilen madencilerin aileleri de İzmir 1 Mayıs alanında yerlerini almışlardı. Gündoğdu Meydanı’ndaki platforma, “Soma'yı unutma, unutturma” yazılı dev pankart asıldı. Tertip komitesinin açıklamasının ardından Soma işçi katliamında oğlunu kaybeden İsmail Çolak söz aldı. İzmirlileri selamlayarak söze başlayan Çolak şunları söyledi:

“301 kardeşimizi kaybettik. Onları unutmadık. Onlar  iş cinayetinde katledildiler. Emekçiyi yok sayan politikacıların ve onların özelleştirmeci zihniyeti yüzünden öldüler. Bize hesap sormayın diyorlar. Biz nasıl susarız? Madenlerdeki bu düzen sürdükçe biz konuşmaya devam edeceğiz. Onları unutturmayacağız.”

Çolak’ın konuşmasının ardından Soma’da DİSK, KESK ve TMMOB’un 301 maden işçisini anmak ve hesabını sormak için  katliamın birinci yıldönümü nedeniyle 16 Mayıs’ta gerçekleştireceği mitinge çağrı yapıldı. 

Coşkulu kitlenin halaylar ve şarkılar eşliğinde kutladığı 1 Mayıs, Suavi konseri ile son buldu.