İzmir'de kitlesel HDP mitingi

İzmir onbinleriyle HDP mitingindeydi: Oylar HDP’ye!

“Denizleri Aştık, Seni Başkan Yaptırmayacağız !”

İzmir'de onbinler HDP'nin “Büyük İnsanlığa Evet De” mitinginde buluştu.  Öğle saatlerinden itibaren ilçelerden otobüslerle, konvoylarla, yürüyerek Gündoğdu Meydanı'nı gelindi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İzmir Gündoğdu Meydanı’ndaki mitingi yoğun bir katılımla gerçekleşti. Açılış konuşması İzmir HDP İl Eşbaşkanları Dilek Aykan ve Cavit Uğur tarafından yapıldı. Şenlik havasında geçen mitingde toplanan kitle, görüntüsüyle, İzmir'de barajı sandıkta devireceklerinin resmi oldu. Devrimci İşçi Partisi de “İşçi düşmanı iktidardan kurtulmak için HDP, işçiler siyasete partiye” pankartıyla alanda yerini aldı.

Türkçe, Ermenice, Kürtçe ve Lazca müziklerin çaldığı mitingde yapılan konuşmalarla halkların kardeşliği için HDP' nin barajı geçmesi gerektiği dile getirildi. Aynı zamanda, saldırılara karşı demokrasi mücadelesi verildiği belirtildi ve sandıklara sahip çıkma çağrısı yapıldı. 

İzmir'de yaşayan Siirtli ve Şırnaklı inşaat işçilerinin de öğleden sonra işi bırakarak alana geldikleri mesajı kürsüden okunarak miting kitlesine duyuruldu.

Ege denizinde halkların kardeşliği!

Mitinge katılarak, İzmir Gündoğdu Meydanı’nı dolduran kitleye seslenen Syriza Merkez Komite Üyesi ve Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Yiannas Bournous, Syriza’nın mücadelesinin milli mücadele olmadığını belirterek, “Yunanistan’daki gelişmelerle Ortadoğu için tarihi bir kapı araladık. Syriza tüm demokratik güçlerle diyalog içindedir. Diyalog var olan zorlukları aşmanın tek yoludur.” dedi. Bournous, kitle tarafından büyük bir coşku ve alkışlarla karşılandı.

Bursa'daki metal direnişini selamlayan Bournous "Bu Avrupa ve bölgemizde yoksulluğa ve işsizliğe karşı mücadele eden tüm halkların mücadelesidir. Bu demokrasi, barış ve sosyal adalet için savaşan tüm ilerici güçler için kapı araladı. Günümüzün çalkantılı sosyal, ekonomik, kültürel ve askeri kriz ortamında, halkların dayanışmasını pekiştirmek, bölgemizdeki şovenist ve radikal eğilimlerden korumak adına tarihi bir görevdir" dedi.

“Çünkü şairin dediği gibi en güzel deniz gidilmemiş olanıdır. En güzel çocuk henüz büyümedi. En güzel günlerimiz henüz yaşamadıklarımız ve sana söylemek istediğim en güzel söz henüz söylememiş olduğum sözdür” diyen Bournous, konuşmasını Türkçe “Yaşasın barış ve kardeşlik, yaşasın halkların dayanışması” sözleriyle bitirdi.

“İzmir’in tarihinde halkların mücadelesi var !”

Daha sonra, HDP Milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü mikrofonu aldı. Diyarbakır ve İzmir'in kardeş şehir olmasına dikkat çekerek konuşmasına başlayan Kürkçü, "İzmir halklarıyla, Amed'in halkları kucaklaşırsa davamız başarılı olacaktır. Ayrımız gayrımız yok" dedi. İzmir’in siyasi geçmişinden de bahseden Kürkçü, İzmir’in bu direnişçi ve mücadeleci yanının var olmaya devam etmesini dileyerek konuşmasına devam etti. HDP'nin Türkiye partisi olduğunu belirten Kürkçü, "Bizler Türkiyeyiz, her zaman Türkiye'yiz" diye konuştu. "HDP tarihinin en önemli günlerinden birinde buradayız. Bizleri yalnız bırakmadınız. Çoğunluğunuzla; kadınlı, erkekli, genç yaşlı hepiniz buradasınız. Bütün Türkiye'ye gösterdiğimiz, Halkların Demokratik Partisi halklarımızla birlikte var olmaya devam edecektir. Syriza'nın başarısı gönüllerimizi coşturdu. Biz de sizler gibi yapabiliriz arkadaşlar. Biz de yapabiliriz. Biz de onları alaşağı edebiliriz. Erdoğan'ı sarayında yalnız bırakma vakti geldi. İzmirli gençler nasıl Gezi'de Erdoğan'ın sultasına karşı ayağa kalkmış, bunu sandıkta da yapacaktır. İzmir, HDP'ye kucak açmıştır. Dün balkonlardan bayrak sallayanlar bugün HDP'ye AKP'yi gönderin diyor. AKP'yi göndereceğiz ama kimseyi ötekileştirmeden. 7 Haziran'da AKP iktidarını göndermek için HDP'ye evet, AKP'ye hayır demek için oy vermeye davet ediyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin gelişmesinin önünün tıkadığını söyleyen Kürkçü, "Halkların özgür yaşamının önünde, halkların geleceğinin kendi başkanlık sevdasıyla karartmaya başlayan AKP ve Erdoğan'ı başımızdan atma zamanı gelmiştir" dedi.

Ertuğrul Kürkçü'nün konuşmasının ardından HDP İzmir milletvekili adayları tek tek sahneye çağrılarak İzmir halkı, coşkulu miting kitlesi adaylar tarafından selamlandı.

“Gündoğdu barajın talan olduğunun resmidir !”

Son olarak konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gündoğdu'daki kalabalığı, “Gündoğdu’nun resmi, Kenan Evren’in getirdiği barajın talan olduğunun fotoğrafıdır” sözleriyle tanımladı.

Demirtaş, "7 Haziran'da Cumhuriyet tarihinin en kritik seçim olacak ve en büyük kırılmayı yaratacak. Elbette 7 Haziran akşamı kırılma özgürlükten yana olacak, barış ve kardeşliğin yükseldiği bir kırılma olacak. Tek adam diktatörlüğüne doğru olmayacak. Gelecek 10 yılların ne olacağına dair bir karar vereceğiz. 13 yıl boyunca sorunları çözmediği gibi halkları birbirine düşürdüler, sorunları daha da büyüttüler. Biz gücümüzü de zenginliğimizi de sizlerden alıyoruz, Türkiye gibi bütün renkleri taşıyoruz. Sizleri HDP'ye oy vermeye davet ediyorum. Herkesi HDP'de buluşmaya davet ediyorum. Yeni bir Türkiye yeni bir yaşam inşa edeceksek, bunları HDP'nin seçim beyannamesinde koyduğu ilkelerle yapacağız. Sizlere dayatılan kölelik düzenini, taşeron sistemini kaldıracağız, herkes güvenceli kadrolu çalışacak.” dedi.

Günlerdir hem sarı sendikaya hem de MESS'e karşı mücadele eden direnişteki metal işçilerini de unutmayan Demirtaş, Bursa’ya da selam yolladı. “İzmir'deki emekçiler de Bursa'daki işçilere ses vermeli. Öyle bir ses vermelisiniz ki sizin sesinizi Bursa'daki işçiler duymalı. Yalnız olmadıklarını bilsinler ancak böylesi dayanışmalarla gün yüzüne çıkabiliriz. Herkes kardeşinin acısını hissetmeli. Bizler bütün farklılarımızla güçlü bir demokratik bir cumhuriyet inşa edebiliriz. AKP, HDP'yi baraj altında bırakarak ülkeyi kaosa sürüklemek istiyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı HDP'yi mecliste istemiyor. Kimsenin parlamentoya girmesini istemiyorlar. Bir cumhurbaşkanına düşen ülkede kaos çıkarmak olmamalı. Nasıl buradaki insanlara sizin de cumhurbaşkanınızım diyebileceksin. Ülkeyi adım adım dolaşarak tahrik mitingleri yapıyor. AKP'liler, HDP'ye oy vermeyin çağrısında bulunuyor. HDP bunların yüreğine korku salmış. Ben HDP'ye oy vermek istiyorum ama kararsızım diyenler oy vermeyi düşündüğünüz parti Türkiye'de birlikten beraberlikten yana özgürlükçü laiklikle yönetilmesini isteyen bir parti var. Eğer bu parti baraj altında kalırsa AKP'nin karanlığından kurtulmak daha da zor olacak. AKP artık parmak sallayamayacak bize. Onun yüz ifadesini değiştireceğiz size söz veriyoruz. Halka saygı duyması gerektiğini ona öğreteceğiz.”

Selahattin Demirtaş'ın konuşmasından sonra, HDP mitingi onbinlerin katılımıyla son buldu.