İzmir’de katliama öfke dinmiyor!

10 Ekim Ankara Katliamı’nın ardından ilan edilen grev ve boykot, İzmir’de 2’inci gününde de etkili eylemlerle sürüyor. Sabah işyerlerine giden işçiler ve kamu emekçileri işyerlerinden topluca Gündoğdu Meydanı’na geldi. Öfkeli kitle, Gündoğdu Meydanı’ndan Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinden katliamda 13 üyesini yitiren BTS’nin İzmir Şubesinin de bulunduğu Alsancak Garı’na yürüdü.
 
Binlerce işçi ve emekçinin siyah kıyafetler giyerek katıldığı eylemde, katliamda yaşamını yitiren 13 BTS üyesi demir yolu emekçisinin fotoğrafının olduğu “Emek, barış, demokrasi şehitlerimiz” yazılı pankart taşındı. Ayrıca katliamda yaşamını yitiren Mesut Mak’ın fotoğrafı ve “Mesut Mak yoldaş ölümsüzdür” yazılı pankartı taşınan pankartlar arasındaydı.
 
Kortejin önünde yer alan KESK üyeleri patlamada yaşamını yitiren arkadaşlarının fotoğraflarını taşıdı. Eğitim-Sen üyeleri “Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız, isyadayız, katiller belli, barış istiyoruz” pankartıyla yürüdü. Tüm Bel-Sen üyeleri önlükleriyle katılırken, “Katilleri Tanıyoruz” pankartı taşıyan SES üyeleri işyeri kıyafetleri ile yürüdü. BES üyeleri ise siyah kıyafetler ile yürüdüler. Genel-İş üyeleri “Döktüğünüz kanda boğulacaksınız” ve “Saray savaş istiyor, işçiler barış istiyor” pankartları ile yürüdü. Arkasından TMMOB üyesi mimar ve mühendisler ile Belediye-İş üyesi işçiler yürüdü. İzmir Barosu Çağdaş avukatlar grubu “Barış Kazanacak” pankartı taşıdı.  
 
Devrimci İşçi Partisi’nin de katıldığı eylem boyunca “Hırsız, katil Erdoğan”, “IŞİD taşeron, asıl katil AKP”, “Bombanız da, TOMA’nız da sökmeyecek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Saraylar yıkılsın, halklara özgürlük”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Barış şehitleri ölümsüzdür” ve “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları coşkulu bir biçimde atıldı.
 
Alsancak Garı’na gelindiğinde saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra BTS İzmir Şube Başkanı Birtan Kulakoğlu konuştu. Kulakoğlu, sermaye devletinin kana doymadığını, devletin katliamcı kimliğinin defalarca ortaya koyduğunu ifada ederek örgütlü ve birleşik mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.  
 
Ardından Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren Mesut Mak'ın mücadele arkadaşları söz alarak duygu ve düşüncelerini ifade ettiler. 
 
Ortak basın metnini okuyan KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Bahri Akkan garların kavuşmaların ve ayrılmaların mekanı olduğunu ifade ederek “Biz de 10 Ekim günü Ankara tren garı önünde buluştuk, barışa kavuşma çabasındaydık, ancak aynı yerde 100’den fazla insanımızdan ayrıldık, onları bir garın önünde bıraktık. Ankara tren garı bundan sonra bu haliyle kalacak” dedi. 7 Haziran’dan bu güne iktidar hırsıyla bir iç savaşta kaybedilecek kadar insanın yitirildiğini ifade eden Akkan “Buradan sözünü verelim ki uğruna can verdikleri mücadelenin boşa olmadığını kanıtlayacağız. Anıları mücadelemize ışık olsun” dedi.
 
Eylem, Ankara’da yaşamını yitirenleri anmak için İzmir halkını her gün saat 19.00’da Alsancak Gar önüne karanfil bırakma ve ayrıca işyerlerinde her gün saat 10.00’da 1 dakikalık anma çağrısıyla son buldu.