İzmir’de kamu emekçileri eşit yemek hakkı için eylem yaptı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 3 binden fazla kamu emekçisi yemek hakkından faydalanamıyor. Birkaç hafta önce Konak’ta açılan yemekhane ise sorunu çözmekten öte belediye tarafından geçiştirmenin bir yolu oldu. Belediye kurumlarındaki binlerce çalışan bu haktan yine faydalanamadı. İzmir’in 30 ilçesine yayılmış birimleri bulunan büyükşehir belediyesinde çalışan kamu emekçileri bu durumu protesto etmek için, eşit yemek hakkı talebiyle Tüm Bel-Sen 1 No’lu şubenin çağrısıyla bir araya geldiler.

Emekçiler 26 Ekim Perşembe saat 12:30’da “Herkes için yemek hakkı! Gerçek çözüm yemek kartı!” pankartı arkasında Konak Etçiler pasajı üst katında yer alan yemekhane önünde buluştular. Büyükşehir belediyesinin uzak ilçelerdeki birimlerinden gelen ve yemek hakkına sahip olmayan emekçiler çıkıp kısa konuşmalar yaparak yemek yemenin kendilerinin de hakkı olduğunu, eşit statüde oldukları insanlarla aynı hakka sahip olmaları gerektiğini belirttiler.

Tek çözüm yemek kartı

Tüm Bel-Sen 1 No’lu şube adına konuşan başkan Çağdaş Yazıcı, hiçbir zaman yemekhanelerin açılmasına karşı olmadıklarını, ancak bu uygulamanın baştan ciddi eşitsizlik ve adaletsizlik yarattığını, büyükşehir belediyesinin bu sorunlu çözümüne dört elle sarılan yetkili sendika Tüm Yerel-Sen’inse bunu zafer biçiminde yansıttığını söyledi. Konuşma “Sarı sendika istemiyoruz!” sloganıyla kesildi.

Yazıcı, çevre ilçeleri bırakalım, Oğuzlar’dan Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’ne, Fuar’dan Akdeniz Akademisi’ne Konak sınırlarında bulunan ve merkeze görece yakın yerlerde çalışanların bile talep ettikleri halde fiziksel engellerden dolayı yemek taleplerinin reddedildiğini belirtti.

Sendika olarak herkesin eşit faydalanabileceği bir çözümü savunduklarını ve adil, sürdürülebilir, en ücra köşelerdeki birimlerde çalışan emekçilerin de faydalanabileceği çözümün ancak nakdi yemek kartı ile olabileceğinin altını çizdi.

Yemek kartı önünde yasal engel yok

Nakdi yemek kartı önünde yasal bir engel de olmadığını, buna ilişkin Sayıştay kararı bulunduğunu hatırlatan Yazıcı, birçok büyükşehir belediyesi ve İzmir’in ilçe belediyelerinin bu hakkı emekçilerine verdiğini belirtti. Yazıcı son olarak; yemekhanelerin işleyişinin takipçisi olacaklarını ve tüm kamu emekçileri için, gerçekçi bir hakka dönüşünceye dek eylemli, aktif bir mücadele sürdüreceklerini söyledi.

Eylem boyunca sık sık “Yemek, kreş, ulaşım”, “Yemek hakkı sorgulanamaz” ve “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.