İzmir'de Kadın ve Trans Cinayetleri Protestosu

20 Temmuz günü birçok ilde düzenlenen “Her Yer Kadın Cinayeti, Meclis Olağanüstü Toplansın” mitingi İzmir’de de yapılan yürüyüş ve basın açıklaması ile gerçekleşti.

Saat 18.30’da Alsancak Gar’ında toplanan, aralarında Devrimci İşçi Partili Kadınların da buluduğu kitle, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yürüyerek, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. “Kadın cinayetleri politiktir”, “Trans cinayetleri politiktir”, “Suskun değil sokakta, yalnız değil örgütlü”, “Jin, Jiyan, Azadi”, “Kadın, Yaşam, Özgürlük” sloganları eşliğinde gerçekleşen yürüyüşün sonunda okunan basın açıklamasında meclisin, kadın ve trans cinayetleri gündemi ile olağanüstü toplanması ve bu toplantıda, kadın örgütlerinin belirlediği, cinayetleri önleyebilecek temel şartlar doğrultusunda acil bir eylem planı oluşturulması talep edildi.

Kadınların, her geçen gün sayısı daha da artan kadın ve trans cinayetlerine karşı, hükümet tarafından gerçekçi önlemler alınana kadar eylemlerine devam edeceklerini bildirmelerinden sonra eyleme son verdildi.