İzmir’de grev yasağına karşı AKP binasına yüründü

29 Ocak’ta başlayan metal grevinin AKP-MESS işbirliğiyle yasaklanması üzere emek güçlerinin protestosu İzmir’de de sürüyor. Kitle, 3 Şubat Salı günü saat 16.00’da Birleşik Metal-İş şube binası önünde “GREV HAKTIR YASAKLANAMAZ” pankartı ardında toplanarak AKP Konak ilçe binasına yürüdü. Yürüyüşe Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu MAHLE Motor, Schneider Elektrik, ZF Lemförder gibi fabrikalardan işçilerin yanı sıra aralarında Devrimci İşçi Partisi’nin de bulunduğu emek güçleri katıldı.

Eylemde Birleşik Metal-İş Sendikası Şube Başkanı Ali Çeltek, metal işçilerinin insanca yaşamak ve insanca çalışmak için grev kararı aldığına dikkat çekerek, “Grevleri yasaklayan hükümet, işçileri insan yerine koymamıştır. Hükümet sermayenin sömürüsünden yana olduğunu göstermiştir. İşçiler, nüfusun yüzde 80’ini oluşturuyorlar. Oyu işçilerden alacaksın ama onu daha da yoksul hale getireceksin. Onun hak arayışının karşısına devlet gücüyle çıkacaksın. Polisini, TOMA’nı, biber gazını, copunu, plastik mermini, yasa ve yönetmeliklerini, Bakanlar Kurulu kararlarını, hak arayanların karşısına dikeceksin. Öyle yağma yok, böyle hükümete oy da yok. Mücadele, grev kapılarından, fabrikaların içlerine, üretim alanlarına taşınmıştır. Boru, bakır tel, kurutma makinası, fren üretiminin durması milli güvenliğe aykırı ise biz de, milli güvenliğe aykırı karar almışız demektir. Asla yılgınlığa kapılmayacağız. Mücadelemiz sürecek” dedi.

Eylemde ayrıca, 143 ülkede madencilik, enerji ve imalat sektörlerinde çalışan, 50 milyondan fazla işçiyi temsil eden IndustriALL Küresel Sendikası’nın, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yazdığı metal grevi yasağının kaldırılması çağrısı yapan mektubu okundu.

Eylemde sık sık “Asla teslim olmayacağız”, “İşçi düşmanı işbirlikçi AKP”, “İşgal, grev, direniş”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atıldı.