İzmir’de grev rüzgarı

MESS’in dayattığı toplu iş sözleşmesini imzalamayan, kölece çalışma ve kölece yaşam koşullarına razı gelmeyen Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, daha önceden alınmış olan grev kararı doğrultusunda bugün 10 kent 22 iş yerinde greve çıktılar. İzmir’de de bugün yoğun yağmur yağışına rağmen rüzgâr işçiden yana esti.

İzmir’de ilk grev Mahle Metal  Fabrikası’nda başladı
İzmir Gaziemir serbest bölgede bulunan Mahle Metal Fabrikası işçileri ve aralarında Devrimci İşçi Partisi ve Metal İşçisinin Sesi Bülteni çalışanlarının da bulunduğu emek güçleri olumsuz hava koşullarına rağmen, saat 08:00’da fabrika önünde toplanmaya başladılar. Birleşik Metal-İş İzmir Şube başkanı Ali Çeltek, bu çoşkulu grev sabahında grevci işçileri, desteğe gelen emek ve demokrasi güçlerini, greve destek veren tüm işçi sınıfı dostlarını selamlayarak konuşmasına başladı. Bu esnada alana gelen Delphi Otomotiv işçileri de metal işçilerinin onurlu mücadelelerini alkışlarıyla destekledi. Basın açıklamasında “Bugün 29 ocak 2015’te 22 işyerinde İzmir’de, Manisa’da, Osmaniye’de, Hatay’da, Mersin’de, Konya’da, Kocaeli’nde, Bursa’da, Bilecik’te, İstanbul’da, Gebze’de greve çıkılıyor. Yıkılmayacağız, teslim olmayacağız! İşbirlikçi ve dayatmacı toplu sözleşme düzenini yıkacağız! Biz haklıyız ve haklı olduğumuz için kazanacağız!” diyerek söze başlayan Çeltek, konuşmasını “Metal işçisinin çelik yumruğu havada, yaşasın onurlu mücadelemiz!” sözleriyle tamamladı. Daha sonrasında sözü alan DİSK bölge sorumlusu Memiş Sarı da yağmurlu havaya atfen “Metal işçisinin çelik yumruğu havada demiştik, şimdi çeliğe su karıştı, artık o çeliği kıramayacaksınız. Metal işçisinin onurlu mücadelesi kazanacak!” kararlılıklarını ifade etti. “Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Mahle işçisi yalnız değildir!”, “Fabrikalara MESS’e mezar olacak!” sloganları eşliğinde fabrika kapısına pankart asıldı ve İzmir’de ilk grev sabahın erken saatlerinde grev gözcülerinin nöbeti teslim almasıyla halaylar eşliğinde çoşkuyla başlamış oldu.

Çiğli Schneider Elektrik’te grev pankartı asıldı
İzmir’de grev rüzgarı gün boyu çoşkuyla esmeye devam etti. Saat 14:00’da Birleşik Metal-İş İzmir şube binası önünde toplanan, aralarında Devrimci İşçi Partisi ve Metal İşçisinin Sesi Bülteni çalışanlarının da bulunduğu emek güçleri, Schneider işçilerine destek olmak için otobüslerle Çiğli Ata Sanayi bölgesine hareket etti. Schneider Elektrik Fabrikası’nın önündeki çoşkulu kitle “Schneider işçisi yalnız değildir!”, “İşgal, grev, direniş!”, “Metal işçisi yol gösteriyor!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!” sloganlarıyla Schneider işçisinin onurlu mücadelesini selamladı.
Birleşik Metal-İş İzmir Şube başkanı Ali Çeltek konuşmasına, Schneider Elektrik Fabrikası’nın MESS’den ayrılarak, kendileriyle masaya oturma kararı aldıkları müjdesiyle başladı. Çeltek, yıllardır, sendika örgütlü değilken bile MESS üyesi olan Schneider patronunun MESS’ten ayrılmak zorunda kaldığını ve sözleşme yapmayı kabul ettiğini belirterek, konu ile ilgili geniş açıklamanın Birleşik Metal İş Genel Merkezinden yapılacağını ifade etti. Schneider Elektrik patronunun geri adım atması haberi kitlede büyük bir heyecanla karşılandı. Daha sonra grev pankartı asıldı. Ancak görüşmeler sürdüğü için işçiler fabrikadan çıkmadı.  Grev pankartının asılmasının ardından kitle çoşkusunu halaylarla ifade etti.