İzmir'de Genel-İş üyesi işçiler iş bıraktı!

Taşeron sistemini protesto etmek ve AKP‘nin seçim vaatleri arasında bulunan taşeron işçiye kadro sözünü hatırlatmak için 18 Aralık Cuma günü İzmir'de Genel-İş üyesi işçileri yarım gün iş bıraktı. 12:20' de Genel-İş önünde toplanan işçiler Gündoğdu meydanına yürüdüler. Yürüyüşte, "İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız!", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganları atıldı. Eylem sloganlar eşliğinde son buldu.

Gerçek Gazetesi olarak greve katılan işçilerle röportaj yaptık;

Gerçek: İşyerindeki olumsuz koşullar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Genel-İş'ten bir işçi: Fazla çalışma süresi, maaşın aksaması ve işten atma gibi tehditler var. İş güvenliğimiz yok. Yemek saatlerimiz, dinlenme saatlerimiz belli değil. Mesaiye kalınca ek ücretimizi ya yazmıyorlar ya da eksik yazıyorlar.

Gerçek: Bir taşeron işçi olarak çalışma koşulları daha zorlayıcı ve baskıcı hale gelmiş durumda. Taşeronluğun sizin çalışmanız ve hayatınız üzerindeki etkilerinden bahsedebilir misiniz?

Genel-İş'ten bir işçi: Taşeron her şeyden önce tehdittir. Biz çalıştığımız her gün işten atılma korkusu yaşıyoruz. Koşullarımız bu tehditlere göre şekillenmiş durumda. 22 saat çalışıoruz 4 saat mesai yazıyorlar sonra bize şükretmemiz gerektiğini işimizin olduğunu söylüyorlar. Şükredelim tamam ama neye? Hakkımız gasp ediliyor buna mı?

Gerçek: Bu koşullar altında hayatınızı idame ettiriyorsuzunuz. Peki gelecekten beklentiniz ne?

Genel-İş'ten bir işçi: Daha güzel bir yaşam. Tehditsiz, koşullarımızın iyileştiği ve benim gibi taşeron işçilerin kadrolu işçilerin haklarına sahip olduğu, hak ettiğimizi kazandığımz bir gelecek bekliyoruz. İşçi olarak bir sömürülüyorsa taşeron işçi olarak iki kez sömürülen insanlarız. İş güvenliği, işten atma tehditleri olmayan ve çalışma koşullarının düzeldiği bir gelecek istiyoruz. İşçiler, bugün "taşerona hayır" diyor. Yarınları bugün istediklerinin gerçekleşmesiyle taşeron sisteminin son bulmasıyla güzelleşecek.