İzmir’de ESP’ye uygulanan devlet terörü protesto edildi

Aralarında ESP’nin MYK üyesi Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul İl Başkanı, HDK Yürütme Kurulu Üyesi ve Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni’nin de bulunduğu 65 parti üyesi ve yöneticisinin devletin gerçekleştirdiği operasyonlarla, ev baskınlarıyla gözaltına alınması 19 Haziran Salı günü İzmir’de sosyalistlerce protesto edildi.

Saat 19:00’da Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde sosyalist kurumlar, ESP ve SDP’ye yapılan operasyon ve gözaltıları protesto etmek için toplandı. Bir ESP üyesinin okuduğu basın açıklamasında kısaca şu ifadelere yer verildi: ‘Gözaltı saldırıları AKP iktidarının halk ayaklanması karşısında duyduğu korku ve öfkenin bir parçasıdır. Gezi Parkı direnişine yönelik saldırıların şu anki hedefinde partimiz olsa da asıl hedef halkın demokratik talepleri ve özgürlük mücadelesidir. Fakat gözaltılar ve tutuklamalarla korktuğunuzun başına gelmesini engelleyemezsiniz, gelişmeler sonunuzun Mübarek olmasının başlangıcıdır’.

Basın metninin okunmasından sonra Gündoğdu Meydanı’na yürüyen sosyalistler eylemi bu noktada sonlandırdıktan sonra saat 20:00’de SDP/Dev-İşçi tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasındaki ana gündem Muğla’nın Milas ilçesinde metan gazından zehirlenmesiyle gerçekleşen iş cinayetinde yedi işçinin ölümüydü. Gezi direnişinde ve son iş cinayetinde ölenler aanısına mumlar yakıldı ve ‘durma eylemi’ yapıldı.