İzmir’de Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İzmir’de de kadınlar, Özgecan'ın ve öldürülen diğer kadınların katili erkek egemen kapitalist sistemden hesap sormak için alanlardaydı. Yağışlı havaya aldırış etmeyen kadınlar, İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla Fuar Lozan kapısı önünde toplandılar. “Savaşa, IŞİD vahşetine, erkek egemenliğine, kadın katliamlarına, nefret cinayetlerine direniyoruz” pankartı taşıyan kadınlar Gündoğdu Meydanı’na yürümek istedi, fakat kadın düşmanı erkek egemen polis devleti yürüyüşe izin vermedi. Erkek egemenliğine, kadın cinayetlerine karşı sokaklara çıktıklarını söyleyen kadınlar etraftaki polislere “Kadınlara değil, sokaktaki kadın katillerine barikat kurun” diye tepkilerini gösterdiler.

Aralarında Devrimci İşçi Parti’li kadınların da bulunduğu kitle, önceden karar verildiği gibi Gündoğdu Meydanı’na yürüyeceklerini, erkek egemenliğine, polis şiddetine ve devlet terörüne boyun eğmeyeceklerini haykırdılar. Kararlılıklarından vazgeçmeyen kadınlar “Jin, Jiyan, Azadi”, “Kadın, Yaşam, Özgürlük”, “Özgecan Aslan isyanımızdır”, “Erkekler evlere çocuk bakmaya”, “Yasta değil isyandayız” sloganlarıyla yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş esnasında sık sık Rojava ve Kobanê'de direnen kadınlara da selam gönderildi.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden zılgıtları, ıslıkları ve alkışlarıyla geçen kadınlar, Gündoğdu Meydanı’nda davullarla karşılandı. Bu seneki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün Rojava devriminde direnen kadınlara adandığını ifade eden Şengül Çavuşoğlu İzmir Kadın Platformu adına basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Kadınların çocuk bakım izinlerinin erkeklerle eşit hak ve sorumlulukta düzenlenmesini isteyen Çavuşoğlu, “Eşit işe eşit ücret, kadın erkek tüm ebeveynlere ücretsiz kreş hakkı taleplerimizi; çalışma hakkımızı, sosyal güvence ve sendika hakkımızı yaşama geçirmeye kararlı olduğumuzu bir kez daha yineliyor, haklarımızı alana kadar vazgeçmeyeceğimizi ilan ediyoruz” dedi. Rojava ve Kobanê'de kadınların savaştığını ifade eden Çavuşoğlu, “Kadınların elleriyle, eşitlik ve özgürlük için kız kardeşliğin ülkesini kuruncaya, emeğimiz ve haklarımız özgür oluncaya dek mücadelemiz sürecek” dedi.

Kürtçe olarak da yapılan basın açıklamasının ardından “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atan kadınların halayları eşliğinde etkinlik sona erdi.