İzmir’de direniş havası yok oluyor

İzmir direniş güncesinden notlar…

10 Haziran Pazartesi

DİP üyeleri alanda Gündoğdu direnişinin, alkolün katkısı, provakasyonlara son derece açık olması ve festival havasına girilmesiyle tehlikeli bir hatta girdiğini anlatan bir bildiri dağıttı. Akşam ise gençlik kürsüsü oluşturuldu. Konuşmalarda 14 gündür yaşanan halk isyanının özünde 4+4+4'e karşı ayağa kalkan üniversitelerde geleceksizleştirilen, itaatkâr şekilde yetiştirilmek istenen, hayat tarzına karışılan gençlik olduğu vurgulandı. Başından itibaren İzmir'deki direnişte fedakârlık sergileyen İzmir Müzisyenler Derneği sahne aldı. Dinleti sonrası Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu bir gösteri sahneledi. Ardından Cevdet Bağca sahneye çıktı ve ezgilerini seslendirdi.

9 Haziran Pazar

Devrimci İşçi Partisi de çadırlarının olduğu alanda stand açıp müzik yayını yaptı. Eylem boyunca kurumlar kendi arasında komiteleri bile oluşturup sağlıklı şekilde işletemediler. Gündoğdu Meydanı'ndan geçerek HDK çadırına Öcalan bayrağıyla yürüyüş yapan Kürt hareketi kitlesinin "Şehitler ölmez vatan bölünmez" gibi sloganlarla Gündoğdu çevresinden insanlar hareketlenerek peşine takıldı. HDK çadırına gelindiğinde kalabalık bir kitle tartışma yaşadı ve kısa süreli itiş kakış ve taşlı şişeli çatışma yaşandı. Fakat sosyalistlerin ve sağduyulu insanların araya girişiyle arbedenin büyümesi engellendi. Akşam 20'den itibaren müzik yayınları ve halaylarla etkinlikler devam etti. Gece ise 4 sularında güvenlik görevini yerine getiren bir siyasi kurum temsilcisine saldırıda bulunuldu. Koordinasyon eksikliği günler boyunca çözülemedi ve alkolizmin de katkısıyla üst boyuta ulaştı. DİP çadırını bunun üzerine söktü ve alandan ayrıldı.

8 Haziran Cumartesi

Gündoğdu Meydanı etrafındaki çadırların sayısı hafta sonunun gelişiyle birlikte artış gösterdi. Halkın kurduğu çadırlarla birlikte İzmir'de örgütlü bulunan nerdeyse tüm siyasi kurumlar da Gündoğdu Meydanı ile Alsancak İskele arasındaki bölüme çadırlar kurmaya başladılar. Devrimci İşçi Partisi üyeleri ve parti dostları da Cuma gününden çadırlar kurarak nöbete başladılar. Taksim ile dayanışma Kordon'a kurulan çadırların artmasıyla devam etti. Çadırlarda kalan insanlar ve siyasi kurumlar taleplerini dövizlerle ya da etkinliklerle sergilemeye başladılar ve standlar kurdular. Kordonboyu bir yaşam alanına dönüştü. 

Kürt hareketi Gündoğdu'da gerçekleştirilen akşam mitinginde Öcalan posteri açtı. Bunun üzerine meydan etrafındaki insanların bir kısmı kitle arkasından Halkların Demokratik Kongresi çadırına dek azalarak geldi ve ortam yatıştı. Gece hırsızlık olayları dışında bir de HDK çadırına karşı alkollü kişilerin provokasyon çabaları gelişti.