İzmir'de de kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor!

İzmir'de Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde, İzmir Kadın Platformu'nun çağrısıyla yüzlerce kadın Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir araya geldi. Saat 15:00'te eylemlerini başlatan kadınların yürüyüşü coşkulu sloganlarla 16:00'ya kadar sürdü. Kadın cinayetlerinin kadına yönelik her türlü şiddetin, kadınları eve kapatan istihdam yasasının, haklarımızı gasp eden OHAL'in, çocuk istismarının, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesiyle önü açılan çocuk evliliklerinin, kadınlara itaati tembihleyen eğitim müfredatının lanetlendiği ve bütün bu politikaların uygulayıcısı olan AKP hükümetinin protesto edildiği eyleme İzmirli kadınların dışarıdan desteği de büyüktü.

Devrimci İşçi Partili (DİP) kadınlar bu yürüyüşe, Ekim devriminin 100. yılı vesilesiyle "Ekim devriminin yolunda emekçi kadınlar en öne!" yazılı dövizlerle katıldı. Tekel işçisi kadın emekçilerin görsellerinin yer aldığı dövizlere, Tekel direnişinde bizzat yer almış mücadeleci kadın işçilerin ilgilisi yoğundu.

Bundan 47 yıl önce, diktatörlüğe karşı direndikleri için vahşice katledilen Mirabel kardeşler gibi iktidara karşı dimdik duran kadınlar "Hayatımızdan da, haklarımızdan da vazgeçmiyoruz!", "Yaşasın kadın dayanışması!" sloganlarıyla eylemlerini halaylarla sonlandırdılar.