İzmir'de coşkulu ve kitlesel 1 Mayıs

DİSK, Türk-İş, KESK, TMMOB, TTB' nin çağrısıyla İzmir'de 1 Mayıs, geçmiş yıllardaki birliktelik ve coşkusuyla kutlandı. Aralarında Devrimci İşçi Partisi'nin de olduğu sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler saat 10.00'dan itibaren Konak Eski Sümerbank önü, Cumhuriyet Meydanı ve Alsancak Liman olmak üzere 3 ayrı bölgede toplanmaya başladı. Yürüyüş başlamadan önce, polis arama noktasından hemen sonra İzmir 1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından da üst araması yapıldı. 11.30'da sloganlar eşliğinde coşkulu bir şekilde 3 kol halinde Gündoğdu Meydanı'na doğru yürüyüş başladı.

“Fabrikalar bankalar devletin, devlet işçinin!” pankartının arkasında yürüyen Devrimci İşçi Partisi kortejinde iş cinayetlerine vurgu yapılarak ''Soma'yı unutma, AKP'den hesap sor!'' sloganı atıldı. Hükümetin işçi sınıfına ve kamu emekçilerine yaptığı saldırılara dikkat çekilerek kıdem tazminatı, taşeron çalışma sistemi ve 657 sayılı kanunla kazanılan hakların geri çekilmesi konularına değinildi. Kazanılan hakları sonuna kadar savunmak için “İşçinin kıdemi genel grev sebebi!”, “Taşeron çalışma yasaklansın!”, “İşten atmak yasaklansın!” sloganları atıldı.

18 Nisan'da kaybettiğimiz, işçi sınıfının devrimci mücadelesinde ve yaşanacak bir dünya için verilen kavgada yerini alan Atlen yoldaşımız da Devrimci İşçi Partisi kortejinde en önde yerini aldı. Yoldaşımızı, “Atlen yoldaş kavgamızda yaşıyor!”, “Yoldaşa sözümüz dünya devrimi!” sloganlarıyla dünya devrimi mücadelemizde yaşattık.

Eylem esnasında, ''Fabrikalar, bankalar devletin, devlet işçinin olacak!'' sloganı atılarak işçi sınıfının ana talebi haykırıldı. Ayrıca, Devrimci İşçi Partisi kortejinden, "Yaşasın 1 Mayıs, Bıji Yek Gulan!'', "Yaşasın devrim ve sosyalizm!", "Yaşasın sosyalist dünya devrimi!'', "Katil AKP, işbirlikçi IŞİD!" sloganları atıldı.

 

Eylem, Gündoğdu Meydanı'ndaki İlkay AKKAYA konseriyle devam etti ve aynı coşkuyla son buldu.