İzmir’de Berkin Elvan eylemi

İzmir'deki Berkin Elvan anmasında valinin sokak eylem yasakları protesto edildi.

11 Mart Çarşamba saat 19:00’da Alsancak Kıbrıs Şehitleri girişindeki Sevinç Pastanesi önünde bir araya gelen aralarında Devrimci İşçi Partisinin’de bulunduğu kitle, “Berkin Elvan ölümsüzdür \ İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri” pankartı ardında yürüyüşe geçti. Çok sayıda Berkin Elvan posterinin taşındığı eyleme ilerici ve devrimci kurumların yanı sıra lise öğrencileri ve futbol taraftar gruplarının da yoğun katılımı dikkat çekiciydi.

Eylemde bir yandan “Hepimiz Berkin’iz, öldürmekle bitmeyiz!”, “15’inde bir fidan, Berkin Elvan!”, “Berkin Elvan mücadeleye devam”, “Berkin Elvan’a sözümüz devrim”  “Berkin’in hesabı sorulacak!” sloganları sık sık atılırken, öte yandan da İzmir Valisi'nin yasakları “Yasakçı vali istemiyoruz”, “Vali istifa” sloganları ile protesto edildi.

Emek ve Demokrasi Güçleri imzalı basın metnini SES İzmir Şube Başkanı Rukiye Çakır okudu. Öldürülen her çocuğun hesabının sorulacağını söyleyen Çakır,“Bizler İzmir emek ve demokrasi güçleri olarak bir daha Berkinlerin öldürülmemesi için, daha demokratik bir yaşam için, adalet için, yaşamı savunmaya ve alanlarda olmaya devam edeceğiz”dedi.

Basın açıklamasının ardından kitle, Kıbrıs Şehitleri girişinden 1. Kordon’a yürüdü. Yürüyüş bitiminde 14 Mart Cumartesi günü saat 14.00'de Gündoğdu Meydanı'nda emek ve demokrasi güçlerinin yapacağı “İzmir halkı özgürlük istiyor” mitingine çağrı yapıldı.