İzmir’de belediye bünyesindeki taşeron işçiler iş bıraktı

İzmir'de, DİSK Genel-İş üyesi taşeron işçileri, belediye işçilerinin, hükümet tarafından açıklanan kadrolu çalışabilen işçilere dahil edilmemesinden dolayı iş bırakma eylemi yaptı.

Belediyelerin kadro kapsamına girmemesinden dolayı Genel-İş'e üye taşeron işçileri, İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda saat 13:30'da buluşup eylem yaptılar. Yarım günlük iş bırakan binlerce emekçinin doldurduğu Cumhuriyet Meydanı'nda eylem sloganlar ve işçilerin kortej halinde alana girmesiyle başladı. Daha sonra Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan işçilere seslendi. Çalışkan, “Belediye hizmetlerinde çalışan yaklaşık 500 bin işçi kamu istihdamının güvencesi dışına atılarak yine güvencesizliğe ve belirsiz çalışma koşulları ile belirsiz bir geleceğe mahkûm edilmişlerdir” diyerek taşeron çalışmanın devam edeceğini belirtti. Mücadelenin de aynı hızla devam edeceğine vurgu yaptı. Eyleme KESK, TMMOB destek verirken, Devrimci İşçi Partisi de alanda “Taşeron yasaklansın, herkese güvenceli kadro” dövizleriyle yerini aldı. Eylem tüm coşkusuyla sloganlarla devam etti.

Eylemde sık sık “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır!”, “Amasız, fakatsız kadro istiyoruz!” sloganları atıldı. Eylem mücadele vurgusuyla sona erdi.