İzmir'de 17 halk isyanı tutsağına tahliye, mücadeleye devam!

Her cumartesi İzmir'de, tutuklanan tutsakların ailelerinin ve onlara destek veren sosyalistlerin yaptıkları eylemin 19. haftası geride kaldı.

Saat 17.00'de Konak YKM önünde toplanan kitle, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganıyla Hükümet Konağı önüne yürüyüşünü gerçekleştirdi ve bütün tutsaklar serbest bırakılana kadar her cumartesi isyanını sürdüreceğini dile getirdi. Halk isyanı şehitlerini yaşattıklarını sloganlarla ifade eden kitle, geçtiğimiz gün Gewer'de polis kurşunlarının kurbanı olan 2 işçiyi de unutmadı. Hem isyanda hem de Kürt coğrafyasında öldürülenlerin aslında aynı devlet katliamından geçtiği de açıkça belirtilmiş oldu.

19 haftadır bıkmadan, usanmadan, yılmadan İzmir'de mücadelesini sürdüren Gezi tutsak aileleri ve onlara destek veren sosyalistler, bu hafta 3 Kasım'da Bayraklı'da görülen dava sonucunda 17 tutsağın serbest bırakılmasının sevincini de yaşadılar. Serbest kalanlardan birisi de, cezaevindeyken çıplak aramaya ve polis tacizlerine maruz kalan Elif Kaya idi. İçerdeki mücadelesinde kendisini yalnız bırakmayan tüm emekçi kadınlara teşekkürlerini ileten Elif Kaya, “Artık her cumartesi sizin yanınızdayım, içerdeki arkadaşlarımızı alana kadar ben de buradayım” dedi. Serbest bırakılanlardan 9 Eylül Üniversitesi öğrencisi Kubilay İyit'in konuşmasından sonra şiirler ve sloganlarla eylem 18.00'de son buldu.   

Milyonların, 77 şehrin, halkın isyanını cezalandırmak için devlet, İzmir'de 51 sosyalisti gözaltına alıp tutuklamıştı. İzmir'de tutsak ailelerinin eylemlerinin 20. haftasına dayandığı süreçte devletten 39 arkadaşımızı söküp aldık. Bütün tutsaklar serbest bırakılana kadar mücadeleye devam!