İzmir SF Deri'de yılgınlık yok direniş var

Sendikaya üye oldukları için 25 Mart’ta işten atılan 14 işçi için SF Deri işçilerinin 26 Mart’ta başlatmış olduğu direniş ikinci ayını doldururken, yapılan kitlesel basın açıklamasıyla Deriteks Sendikası işten atılan işçilerin işe geri alınmasını ve patronun sendikal haklarını tanımasını istedi.

Gaziemir Ege Serbest Bölge’de (ESB) bulunan ve 400 işçinin çalıştığı uluslararası bir kuruluş olan SF Deri Fabrikası’nda işçilerin Deriteks Sendikası’nda örgütlendiklerini duyan patron, 25 Martta 14 işçiyi “performans düşüklüğü” bahanesiyle işten çıkarmış, diğer sendikalı işçilerin üzerindeki baskıyı da arttırmıştı. Bunun üzerine işten atılan işçiler 26 Martta ESB girişinde direnişe geçtiler. Direnen işçiler, bir an önce sendikal haklarının tanınarak işlerine geri dönmek ve insanca yaşanacak bir ücret alarak çalışmak istiyor. SF Deri Fabrikası patronu ise işçilerin bu taleplerini kabul etmeye yanaşmıyor.

Tüm bu gelişmeler üzerine Deriteks Sendikası İzmir Şubesi, Ege Serbest Bölge girişinde 22 Mayıs Cuma saat 17.00’de bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya direnişteki işçilerin yanı sıra Deriteks Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikalardan işçiler, Deriteks Genel Başkanı Musa Servi, Türk İş’e bağlı sendika üye ve yöneticileri ve aralarında DİP’in de bulunduğu emek ve demokrasi güçleri katıldı.

SF Deri işçileri de mesailerinin bitmesinin ardından Ege Serbest Bölge içinde yürüyüş yaparak eyleme katıldı. SF Deri işçileri “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz” sloganını atarken, bekleyen işçiler de karşılık olarak “Birleşe Birleşe Kazanacağız” sloganı attı.

İlk sözü alan Deriteks İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz,  SF Deri patronunun içeride mobbing de dahil işçilere her türlü baskı uygulamayı sürdürdüğünü belirterek, 40 işçiyi zorla sendikadan istifa ettirdiğini ifade etti.

Ardından söz alan Deriteks Genel Başkanı Musa Servi de patronların sendikasız bir yaşam dayattığını vurgulayarak SF Deri'nin bunun açık bir örneği olduğunu, işçilerin 3-4 bin liralık çanta ürettiğini ancak buna rağmen işçilere asgari ücret dayatıldığını ifade etti. Patronların ve onun hükümetinin ülkeyi ucuz “işgücü cenneti” haline getirmeyi hedeflediğini belirten Servi, işçilerin işe geri alınarak sendikayla masaya oturulmasını aksi halde uluslararası boyutta bir kampanya başlatacaklarını da ekledi. Servi “Bu böyle gelmiş ama böyle gitmeyecek. Mevcut iktidardan gücünü alarak işçilere baskı yapman ve bundan kurtulman mümkün değil. İşçiler kendilerine dayatılan bu sömürü koşullarını yıkacaktır. SF Deri işçileri de er ya da geç kazanacaktır” dedi.  

Sık sık, “SF işçisi yalnız değildir”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Birleşen işçiler asla yenilmez”, “SF’ye sendika girecek başka yolu yok”, “Sendikal hakkımız engellenemez”, “işçiye uzanan elleri kıracağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “yaşasın sınıf dayanışması” sloganları atılan eylem coşkulu bir şekilde sona erdi.