İzmir direniş güncesi

 

İzmir günlerdir durmuyor. İşte gün gün yaşananlar... 

31 Mayıs – Cuma

Devrimci İşçi Partisi' nin de aralarında bulunduğu siyasi partiler, sendikalar Taksim Gezi parkında yaşanan polis terörünü protesto etmek ve direnişe destek vermek amacıyla Konak Eski Sümerbank önünde toplanıp Gündoğudu meydanına doğru “Her Yer Taksim Her Yer Direniş, Tayyip Sonun Mübarek Olsun, Yaşasın Devrim Ve Sosyalizm” sloganlarıyla yürüyüşe geçtiler.

Gündoğdu meydanını dolduran kitle daha sonra AKP' yi protesto etmek amacıyla AKP Konak İlçe Binasına doğru yürüyüşe geçti Basmane meydanına gelen kitle Polisin saldırısıyla karşılaştı. Basmanede ve Çankayada saatlerce süren çatışma sonucu yorulan kitle Alsancak yönüne çekildi. Sabaha karşı 4:30 sularında polisin hunharca saldırısı sonucu kitle dağıldı. 115 işinin gözaltına alındığı müdahalede yüzlerce direnişçi de yaralandı

1 Haziran – Cumartesi:

 

İzmirin her yeri her ilçe, mahalle, semti irili ufaklı halk kitleleriyle dolmaya başlamıştı. Alsancak Gündoğdu meydanı erken saatlerde yeniden dolmaya başlamıştı. Sendikaların çağrısıyla birlikte Konak Eski Sümerbak önünde akşam saatlerinde 1 Mayıs'ı aratmayan sayıda, on binlerce insan toplandı. Gündoğdu meydanına yüründü. Alanda halaylar çekildi sloganlar atıldı. Sendikalar ses aracından konuşmalar yaptı. Daha sonra Devrimci İşçi Partisi'nin de aralarında bulunduğu bir önceki günden çok daha kalabalık olan kitle yeniden AKP Konak İlçe Binasına doğru “Hükümet İstifa Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganlarıyla harekete geçti. Basmane meydanına gelir gelmez polisin müdahalesi çok sert oldu. Gaz bombaları artık bel ve kafa hizasında atılıyordu. İlk anda bir çok insan kafasından, kolundan yaralandı. Ambulanslar gelip gitmeye başladı. Ancak İzmir halkı çatışma tecrübesi elde etmeye başlamıştı bile. Gaz maskeleri, gaz bombalarını geri fırlatmak için eldivenler ve gazdan etkilenenler için yapılan karışımlar. Gece yarısına kadar bu bölgede süren çatışma polisin yoğun müdahalesi ve gözaltılarıyla birlikte tekrar Alsancak yönüne doğru kaydı. Sabaha kadar süren çatışmalar polisin kitleyi deniz yönüne sürüp sıkıştırmasıyla sona erdi. Bu müdahalede de 200'ü aşkın direnişçi gözaltına alındı. Yüzlercesi de yaralandı.

2 Haziran Pazar:

 

Dağılan kitlenin vazgeçmeye niyeti yoktu. Sabahın erken saatlerinde Gündoğdu kalabalıktı.Direnişçiler meydanda oldukça titiz bir temizlik yapıyordu. İzmir, özellikle Çankaya ve Alsancak savaş alanı gibiydi. Tüm duvarlarda Hükümeti istifaya çağıran yazılamalar vardı.

Akşama doğru HDK'nın çağrısıyla polis terörünü protesto etmek için Konak Eski Sümerbank önünde toplanıldı. Ancak bu kez polis kitleyi dört bir taraftan sardı. Polis basın açıklaması yapmak isteyen kitleye müdahale etmek için can atıyor olsa gerek, yüzlerce sivil kıyafetli sopalı insan da polislerin arkasında ve sokaklarda bekliyordu. Burada bir basın açıklaması yapan grup temsilcileri, polisle Gündoğdu’ya giden köprüyü açması için görüştü. Emniyetle uzlaşma sağlanamaması sonucunda kitle ara sokaklarda bu sivil kıyafetliler tarafından sıkıştırılmamak için tedbirli şekilde dağıldı. Ardından Gündoğdu meydanına gidildi. Gündoğdu meydanı ve Alsancak ara sokakları onbinlerce direnişçi tarafından işgal edilmişti. Alana yer yer taciz saldırıları düzenleyen polis, eylemcileri Gündoğdu Meydanı’ndan çıkarak ara sokaklarda parçalamaya dönük bir planı saatler boyunca sürdürdü. Ara sokaklarda saatlerce çatışan direnişçiler yorgun düşmelerine rağmen mevzilerini terk etmediler. Aksine adım adım polisi Basmane yönüne doğru püskürttüler. Bu püskürtme eylemciler açısından bir kazanım olarak görülmekle birlikte bir bakıma da elverişsiz bir mevzi kazanılmış oldu. Onbinleri bulan kitlenin görece daha dar bir alanda 3 ya da 4 barikatla günler boyunca kendilerini koruyabilecekleri bir alandan çıkıp, uzunluğu bir kaç kilometreye bir alana yayılmış olmak gücü zayıflattı. Bu sayede beklediği fırsatı değerlendiren emniyet aynı anda onlarca noktadan ve kesintisiz bir biber gazıyla birlikte saldırıya geçti. Yorulan ve gücü azalan kitle kısa bir süre içinde dağılmak zorunda kaldı. Saldırının ardında polisin sokak ortası işkenceleri başladı. Resmi kıyafetli polisler dışında, eli demir sopalı sivillerle Alsancak'ta terör estiren polis bir aşamada 1. kordonda deniz kıyısına çekilmek zorunda kalan küçük bir grubu panzer ve tomalarla denize sürdü. Müdahele sonunda 500'e yakın gözaltı, 1000'i aşkın yaralı var.