İTÜ’de soruşturma şenliği

Sözde 12 Eylül›ün izlerini sileceğini söyleyen, YÖK’ü kaldırma vaadlerinde bulunan; ancak pratikte YÖK’ün, özgürlükleri tamamıyla kısıtlayan maddelerine yenilerini ekleyen hükümetin yandaşlarından Mehmet Karaca’nın rektörlük yaptığı İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, 10 öğrenciye “izinsiz afiş asma ve dart oynama” sebebiyle açılan soruşturmaya karşı 18 Şubat salı günü İTÜ’de eylem vardı.

Aralarında Devrimci İşçi Partili öğrencilerin de bulunduğu öğrenciler, önce yemekhane önünde buluşup yeni "izinsiz" afişler astılar, üzerlerinde başbakanın ve bakanların resimlerinin bulunduğu dartları oynadılar ve üzerine "Her İTÜ’lü bir gün soruşturmayı tadacaktır.", “Disiplin soruşturmalarını tanımıyoruz", “Önümüzdeki soruşturmada görüşmek dileğiyle Karaca!" gibi sloganlar yazdıkları tişörtler hazırladılar. Eylem alanından geçen öğrencilerin de katılımıyla birçok tişört hazırlandı ve öğrenciler bu tişörtlerle eyleme katıldılar.

Bu faaliyetin ardından Taşkışla Sahnesi adıyla faaliyet gösteren tiyatro topluluğu, haksız soruşturmaları eleştirmek amaçlı bir oyun sergiledi. Sergilenen oyun büyük beğeni topladı. Oyunun ardından öğrenciler, savunmaları alınan arkadaşlarına destek olmak amaçlı rektörlüğe yürüdüler ve eylem sona erdi.