İTÜ'de özel güvenlik saldırdı, öğrenciler püskürttü

İTÜ öğrencileri AKP hükümetinin katliamlarını protesto etmek için Merkezi Derslik Binası'na (MED) pankart astılar. ''Soma'dan Ankara'ya katilleri tanıyoruz, hesap soracağız'' yazılı pankart asıldıktan sonra ÖGB öğrencileri tehdit ederek pankartın kaldırılmasını istedi. Öğrenciler tehditlere boyun eğmeyince ÖGB'nin saldırısı başladı. Arbede sırasında kadın öğrencileri taciz eden, öğrencileri yumruklayan ÖGB'nin terörü çevredeki öğrenciler tarafından protesto edildi. MED içindeki öğrenciler de alkışlarla ve sloganlara eşlik ederek pankartı asan öğrencilerle dayanışmada bulundular.

İlerleyen saatlerde öğrenciler AK Gençlik tarafından karalanan FEB merdivenlerine geçtiler. FEB merdivenlerini tekrar boyamak isteyen öğrencileri güvenlik şefi tehdit etti. Güvenlik şefi sıklıkla AK Gençlik'i kast ederek onların tahrik olduğunu söyledi. ÖGB'ye karşı o sırada yoldan geçen öğrenciler tepki gösterdiler. Öğrenciler, AK Gençlik tarafından karalanan duvarları tekrar boyamak isteyince güvenlik görevlileri öğrencilere saldırdı. Öğrencileri duvara iten güvenliğin saldırısı sırasında bir çok öğrenci yaralandı. Arbede sırasında bir öğrenci merdivenlerden aşağıya itildi. Bir çok öğrenciye cop ile saldırıldı. Güvenlik saldırısından sonra okula üç otobüs çevik kuvvet çağrıldı. Polisin okula girmesine karşı öğrenciler sloganlarla tepki gösterdi. Akademisyenler de güvenliğin terörüne ve okula polisin girmesine karşı tepki gösterdiler.

Öğrencilerin kararlı duruşu sonucu ÖGB ve polis çekilmek zorunda kaldı. ''Katil polis üniversiteden defol'' ve ''YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek'' sloganları eşliğinde polis okuldan çıktı. Polis ve ÖGB kovulduktan sonra öğrenciler halay çekti, eylem sona erdi.