İTÜ'de eylem günü: Yeter Rektör Karaca!

 İstanbul Teknik Üniversitesi bileşenleri, 5 Aralık günü Maslak kampüsünün Dayanışma Meydanı’nda son zamanlarının en kalabalık eylemlerinden birini gerçekleştirdi. Saat 12.30’da toplanan ögrenciler, işçiler ve akademisyenler rektörlüğe doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş esnasında ortak bir ses ile "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz", “Yeter Karaca”, “Başka bir İTÜ mümkün”, ”Rektör istifa”, “YÖK gitsin, biz kalıyoruz” sloganları gür bir sesle atıldı. "Sık bakalım" marşının farklı bir versiyonu olarak "At bakalım, at bakalım, asistanı at bakalım, soruşturma aç, kantinleri sat, direnişi gör bakalım" marşı çoşkulu bir şekilde söylendi.

Rektörlük binasına gelindiğinde, öğrencileri güvenlik görevlilerinden oluşmuş bir insan duvarı karşıladı. Rektörlüğün önüne geçen İTÜ’lüler önce İTÜ Taşkışla Sahnesi’nin sergilediği tiyatroyu izlediler. Tiyatroda Karaca’nın icraatları komik bir dille anlatıldı. Büyük beğeni toplayan gösterinin ardından sıra serbest kürsünün kurulmasına ve konuşmalara geldi. Birçok İTÜ’lü çıkıp görüşlerini ve taleplerini dile getirdi.

Devrimci İşçi Partili ögrenciler adına yapılan konuşmada, İTÜ’de verilecek mücadelenin okulun tüm bileşenleriyle beraber verilmesi gerektiği vurgulandı. Taşeron işçilerin, asistanların, okul çalışanlarının ve öğrencilerin beraber yürüttükleri bir mücadelenin zafere ulaşabileceği belirtildi. Rektörün sermayeyle kol kola okulu yönettiği ve bunu durdurmak için sermaye karşıtı bir hareket gerektiği belirtildi. Son olarak, rektörün ve yandaşlarının okulun yüzde 1’ini oluşturduğu, öğrencisiyle, işçisiyle, akademisyeniyle İTÜ’lülerin okulun yüzde 99’u olduğu söylendi.

Konuşmalar güvenlik görevlilerine yapılan çağrıyla son buldu. Öğrenciler, güvenlik işçilerine, arkalarını döndükleri ve korudukları rektörün onların sözleşmelerini kısa dönemli olarak imzalattırdığını ve yarın işten atılacaklarını söylediler. İşten atıldıkları zaman da gene aynı İTÜ'lülerin onların haklarını savunacaklarını belirttiler.

Yapılan konuşmaların ardından halaylar çekildi, şarkılar söylendi. Son olarak İTÜ’lülerin hayallerindeki üniversiteyi anlattıkları kağıtları birleştirmeleriyle eylem sona erdi.