İTÜ soruşturmalara karşı bir arada

10 Ekim'de Ankara’da düzenlenen Emek, Demokrasi ve Barış mitingine katılanlar arasında İTÜ İnşaat Fakültesi öğrencisi Güney Doğan da vardı. Mitingte patlayan bomba sonucu 102 kişi hayatını kaybetti. Güney Doğan da bu patlamada hayatını kaybetti.

2 Kasım günü Güney’in arkadaşları İTÜ'de bir anma düzenlediler, Fen-Edebiyat Fakültesi merdivenlerini boyadılar ve duvarlara Güney’in silüetini çizip tüm yitirdiklerimizin isimlerini yazdılar. İTÜ Rektörlüğü Güney’i anmak isteyen öğrencilerin üzerine önce Özel Güvenlik Birimleriyle (ÖGB) saldırdı. Yetmedi okula iki otobüs çevik kuvvet polisi girdi. ÖGB öğrencileri coplarla darp etti. Ardından İTÜ Rektörlüğü, Güney Doğan’ı anan öğrencilere Özel Güvenlik Birimlerini darp ettiği ve ÖGB'nin görevini yapmalarına engel olduğu bahanesiyle soruşturma açtı. 3 arkadaşımıza da soruşturma açıldı.

8 Ocak Cuma günü İTÜ Ayazağa Kampüsü Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Binası önünde öğrenciler arkadaşlarını yalnız bırakmamak için toplandılar. Soruşturma açılan öğrencilere destek olmak için  İTÜ-DER ve Eğitim-Sen'den akademisyenler ve emekçiler de katıldı. Eğitim-Sen’li bir akademisyen soruşturma açılan öğrencilerin İş Güvenliği Kulübü'nde çalışma yapan öğrenciler olduğunu belirterek bu öğrencilerin insan hayatını savunduklarını vurguladı. İTÜ-DER’li akademisyen de öğrencilerin yanında olduklarını belirtti. Soruşturma açılan öğrenciler, soruşturmaların hiçbir hukuki dayanağının olmadığını, rektörlüğün soruşturmalarla öğrencileri yıldırmaya çalıştığını belirttiler.

İTÜ Öğrencileri adına yapılan konuşmada, bu okulun Güney Doğan'ın okulu olduğunu, gençliğin disiplin yönetmelikleriyle zapturapt altına alınamayacağını söyledi. Ardından slogan ve alkışlarla soruşturulan öğrenciler, komisyona ifade vermek üzere bina içine uğurlandı.

 

 

İTÜ'de Güney Doğan'ı anan öğrencilere açılan soruşturmalara karşı dayanışma için Deprem Afet binası önünde bir aradayız.

Posted by Devrimci İşçi Partili Öğrenciler on 8 Ocak 2016 Cuma