İTÜ öğrencileri yurt zamlarına karşı protesto yürüyüşü ve forum düzenledi

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) öğrenciler bugün bir yürüyüş düzenleyerek yurt ücretlerine yapılan zamları protesto ettiler(18 Mayıs). Yürüyüş boyunca ''zamlara karşı omuz omuza'', ''müşteri değil öğrenciyiz'', ''barınma haktır satılamaz'' sloganları atıldı.

İTÜ'de yurt ücretlerine %10'a varan zamlar yapılması öğrencilerin büyük tepkisini çekti. Bu konuda ne yapılabileceğini tartışmak üzere bir forum düzenleme kararı alındı. Forum boyunca yurtlardaki sorunlar tartışıldı. Rektörlüğün öğrencilere birer müşteri gözüyle baktığı için bu denli fahiş zamlar yapıldığının altı çizildi forum boyunca. Ayrıca kadın yurtlarında kadınlara yapılan baskılara karşı da mücadele edilmesi gerektiğinden bahsedildi. Forum sonunda öğrenciler kararlaştırdıkları talepler üzerinden mücadele etme kararı aldılar. Öğrencilerin öne çıkan talepleri ise şunlar oldu,

1- Yurtlara yapılan zamların geri çekilmesi,

2- Yurt standartlarının düşürülmemesi,

3- Yurtlarda yapılacağı söylenen iyileştirmelerin bir an önce yapılması,

4-Yurt işleyişinde ve harcamalarında şeffaflık,

5-Her yurda tüm İTÜ öğrencileri için ortak toplanma alanı,

6-Bilhassa kadın öğrenciler üzerinde uygulanan; öğrencinin nerede olduğu, giriş çıkış saatlerinin kontrolü gibi hiçbir meşru temeli olmayan baskıcı uygulamalara son verilmesi.

Bu talepler etrafında rektörlükle bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşme boyunca rektörlüğün olumsuz bir tavır takınması sonucu öğrenciler bir yürüyüş gerçekleştirme kararı aldılar. Sırasıyla her bir yurdun önünden geçerek yapılan yürüyüşe katılım yoğun oldu. Yürüyüş boyunca rektörlüğün öğrencileri birer müşteri olarak görmesi teşhir edildi. Yürüyüş sonunda gerçekleştirilen toplantıda, mücadelenin devam edeceği vurgulandı. Söz alan öğrenciler sık sık rektörlüğün yurtları birer ticarethane olarak gördüğüne değindi. Bu doğrultuda öğrencilerin en temel hakkı olan barınma hakkını gaspeden rektörlüğe karşı kararlı bir şekilde mücadele edileceği vurgulandı.