İsyanın Yıldönümünde Ankara’da Halk Yeniden Sokaklardaydı

31 Mayıs’ta, halk isyanın yıldönümünde pek çok yerde olduğu gibi Ankara’da da halk şehitlerini anmak ve hesabını sormak için bir kez daha sokakları doldurdu.

Demokrasi güçlerinin Güvenpark’a yaptığı çağrıyla saat 17:00’den itibaren toplanılmaya başlandı. İlk olarak Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yere karanfiller bırakıldı ardından Güvenpark’ta oturma eylemine geçildi. Gittikçe sayısı artan kitle saat 18:40’ta siyasi kurumların da alana gelmesiyle Kızılay Meydanı’nı doldurarak yolu araç trafiğine kapattı. Hemen ardından polis saldırısı başladı. Polisin Toma ve gaz bombalarıyla yaptığı saldırı sonucu kitle büyük ölçüde Ziya Gökalp Caddesi’ne çekildi. Çatışmalar cadde üzerinde ve bir süre sonra da caddeye çıkan ara sokaklarda uzun süre devam etti. Polis, son zamanlarda tüm eylemlerde yaptığı gibi her sokak başını tutarak, kitlenin tekrar bir araya gelmesine engel oldu. Saat 21:00’a kadar süren çatışmalarda toplam 45 kişi gözaltına alındı.

Ertesi gün, Ethem Sarısülük’ün vurulduğu 1 Haziran günü ise Ankara Dayanışması Ethem’in vurulduğu saatte(17:00) vurulduğu yere anma çağrısında bulundu. Ancak polis yine Güvenpark’ı ablukaya alarak Sarısülük ailesinin geçişine izin vermedi. Bir müddet sonra polis aileye ve arkadaşlarına izin verirken Ziya Gökalp’ten Güvenpark’a gelmekte olan kitleye saldırdı. Çatışmalar Kızılay civarında 21:00’e kadar sürdü. Akşam saatlerinde ise Tuzluçayır meydanında anma için toplanan kitleye polis bir kez daha saldırdı. Çatışmalar burada geç saatlere kadar sürerken çok sayıda gözaltı oldu