İşten atılan Bedaş işçilerinden eylem

Bedaş Avcılar işletmesinde iş güvenliği yoksunluğu sebebiyle işçiler tarafından zaten defalarca uyarılan işletme, tedbir almamaya devam edince bir işçi canına mal oldu. Bu durum karşısında tekrar işletmen iş güvenliği için tedbir almasını talep eden işçilerden 26’sı işten atıldı.

Buna karşılık Talimhane’de bulunan Bedaş genel müdürlüğü önünde ki binaya “Bedaş’ta çalışırken ölmek istemiyoruz dedik işten atıldık. İşimizi istiyoruz.” Pankartı astı. İşçilere destek amacıyla saat 19:00’da işçilerin üyesi olduğu DİSK enerji-sen tarafından yapılan çağrıyla emek ve demokratik örgütleri bir araya geldi. Kitlenin alkışlarıyla binadan pankartı indiren işçiler, “bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı.  

Daha sonra Bedaş genel müdürlüğü önüne gelen kitle adına konuşma yapan bir öncü işçi,  “İçeride insanlıktan nasip almamış bir insan kaynakları var! Sadece bir tane doktor var. O da sağlıktan anlamayan! “ Dedi. 

Daha sonra sözü basın açıklaması yapmak üzere işten atılan Hakan Değirmenci aldı. Değirmenci: “BEDAŞ yönetimine göre can güvenliği istemek suç ve suçun cezası da işten atılmak. Biz bu zihniyeti tanıyoruz. Bu zihniyet 301 Somalı madenciyi bile bile ölüme gönderen zihniyettir. Bu zihniyet ölen madencilerin arkasından ölmek bu işin fıtratında var diyen zihniyettir.”  Dedi.

Değirmenci sözlerine şöyle devam etti: “8 Ağustos günü kamuoyu ile paylaştığımız “BEDAŞ ölümlere davetiye çıkarıyor.” Başlıklı yazımızda BEDAŞ İSG (İş sağlığı ve güvenliği) kurulu’nun işçilerin can güvenliği taleplerini red ettiği ve işçileir yasadışı eylem yapmakla suçladığını söylemiştik. Can güvenliği talep eden enerji işçilerin başına geleceklerden Kurul üyelerinin de sorumlu olacağını belirtmiştik. Bu açıklamamızdan birkaç gün sonra üyelerimiz işten çıkartıldılar. BEDAŞ’ta yaşanan bu işçi kıyımından kurul üyesi iş güvenliği uzmanı , işyeri hekimi ve sözde işçi temsilcisi sarı sendika üyeleir de en az BEDAŞ yönetimi kadar sorumludur.”

 

Açıklama sonrası, çeşitli demokratik kitle ve emek örgütlerinden sözler alındı.  Dip militanlarının da katıldığı eylem sonrası “direnişin Avcılar BEDAŞ önünde sürdüğü hatırlatıldı.”