İstanbul'da Taksim Meydanı yollarında 1 Mayıs

Taksim Meydanı'nın ve meydana çıkan tüm yolların günler öncesinden demir barikatlarla çevrilmesine rağmen işçi sınıfının uluslararası birlik ve mücadele günüolan 1 Mayıs'ta İstanbul sokakları boş kalmadı. Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlamalarının yapılmasının İstanbul'da hayatı felçedeceğini iddia edenler, metroyu, metrobüsü, vapur seferlerini ve bir çok otobüs seferini iptal ederek ve yolların büyük bir kısmını trafiğe kapatarak kendileri hayatı felçetmiş oldu!

Aralarında Devrimci İşçi Partisi'nin de olduğu kurum ve örgütler onca engellemeye rağmen farklı yollardan gelerek Beşiktaş Elektrik Mühendisleri Odası önünde 9.30 itibariyle toplanmaya başladı.

Kalabalığın birikmesinin ardından Barbaros Bulvarı'na doğru yürüyüşe geçen kortejler yolun başına çıkar çıkmaz polis saldırısına uğradı. Gaz ve ses bombalarının ard arda atılmasının ardından gün boyu sürecek bir direniş başlamış oldu. Elektrik Mühendisleri Odası çevresinde ve Dikilitaş Mahallesi'nde polis ablukasına karşı direnen Devrimci İşçi Partisi ve diğer örgütler sürekli bir şekilde saldırıya maruz kaldı. Polis saldırıları yüzünden adeta bir savaş alanına dönen Beşiktaş üzerinde gaz bulutları hiçdağılmadı. Her şeye rağmen ısrarla, tekrar ve tekrar toplanmaya çalışan kitle nihayet parça parça da olsa Beşiktaş Meydanı'na inmeyi başardı.

Sabahın erken saatlerinde Beşiktaş Meydanı'na girebilen sınırlı sayıda da olsa örgüt ve sendika temsilcileriyle birleşen kitle, halaylarla ve marşlarla Beşiktaş'ı kutlama alanına çevirdi. Sabahın erken saatlerinde Tuzla'da 1 Mayıs kutlamalarının ardından Beşiktaş'a gelen ve "Taşeron yasaklansın, herkese güvenceli iş" pankartını taşıyan Tuzla Tersane İşçileri, Devrimci İşçi Partisi'yle birlikte alandaki yerini aldı. İşçilerle beraber "Maden Ocağı" türküsünüsöyleyerek halay çeken DİP'liler "Soma'nın hesabı sorulacak!" sloganlarıyla 301 madencinin ve iş cinayetlerinde yaşamlarını yitirenlerin öfkesini alana taşıdı.

Sendikaların basın açıklaması yaptığı sırada alandakilere TOMA'lardan tazyikli su, gaz kapsülleri ve plastik mermilerle saldıran polis gittikçe kalabalıklaşan kitleyi bir kez daha dağıtmaya çalıştı. Dağılmamakta direnen kitle, Beşiktaş Çarşı'sını "Yaşasın 1 Mayıs", "Hırsız, Katil, Erdoğan" sloganlarıyla inletti!

Beşiktaş Kartal Meydanı'nı ablukaya alan polis, tüm kitleyi dağıtana kadar saldırılarına devam etti. Gün boyu yüzlerde kişiye gözaltına alan polis, saldırı sırasında da çok sayıda insanın yaralanmasına sebep oldu.

Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs'ta yasaklanmasının üçüncü senesinde de görüldüki, işçi sınıfının örgütlügücünün şehrin en merkezi meydanında boy göstermesinden tir tir korkanlar binlerce insana bu korkuyla saldırmalarına karşın işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günüolan 1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin birliğinin ve halkların kardeşliğinin sokaklarda yankılanmasına engel olamadı.