İstanbul’da “Kıdem tazminatıma dokunma!” eylemi

İstanbul’da 7 Haziran Çarşamba günü, “Kıdem tazminatı iş güvencemizdir, dokunma!” demek için DİSK’in çağrısıyla yüzlerce emekçi Tophane’de buluşarak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önüne yürüdü. Yürüyüş boyunca işçiler, “Kıdem hakkımız gasp edilemez!”, “Genel grev genel direniş!”, “Kıdeme uzanan eller kırılsın!” ve “Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma!” sloganları attı. Devrimci İşçi Partisi eyleme, “Kıdem tazminatına dokunmak genel grev sebebidir!” yazılı dövizlerle katıldı.

Basın açıklaması polis ablukası altında gerçekleştirildi. İl Müdürlüğü önünde toplanan işçiler, DİSK’in Gaziantep ve Mersin’de İstanbul, Ankara, Eskişehir ve diğer şehirlerle eş zamanlı olarak gerçekleştirmek istediği basın açıklamalarının OHAL gerekçesiyle yasaklanmasını kınadı. İşçiler OHAL’in, ilan edilme gerekçesi ile hiçbir alakası olmayan eylemleri, grevleri yasaklamak için kullanılmasına tepki gösterdi.

Basın açıklaması öncesinde konuşan ve DİSK’in 7 Haziran’da kıdem tazminatına sahip çıkmak için Türkiye’nin dört bir yanında alanlarda olduğunu, sonrasında da olmaya devam edeceklerini söyleyen sendika genel sekreteri Arzu Çerkezoğlu “Kıdem tazminatını savunan işçiler terörist mi?” dedi.  

Basın açıklamasını, DİSK adına Adil Çiftçi okudu. Hükümetin, kıdem tazminatı ile alakalı yeni düzenlemenin işçi haklarını güvenceye alacağını söyleyerek işçi sınıfı ile dalga geçtiğini söyleyen Çiftçi, “Kıdem tazminatı patronların ve hükümetin iddia ettiği gibi yük değil haktır!” dedi. Açıklamanın okunması sırasında alandaki işçilerden sık sık sloganlar yükseldi, işçiler “Genel grev, genel direniş!” sloganı defalarca attı. Çiftçi, işçi sınıfının mücadele ile kazanılmış haklarından biri olan kıdem tazminatının gasp edilmesine asla izin vermeyeceklerini söyleyerek basın açıklamasını sonlandırdı.