İstanbul'da kampanya çalışmaları devam ediyor

İstanbul'da "parola 657, işaret 1900, hedef 2 milyon" başlıklı bildirilerimizi emekçilere ulaştırmaya, afişlerimizi asmaya devam ediyoruz. "Fabrikalar, bankalar devletin devlet işçinin" şiarıyla İstanbul'un emekçi semtlerinde ve meydanlarında çalışmalarımız sürüyor.

Bir hafta boyunca DİP'liler, sabah erken saatlerden itibaren Uzunçayır ve Cevizlibağ metrobüs ve otobüs duraklarında bildiri dağıttı. Topkapı mevkindeki fabrikalara giden işçilere bildiri ve broşürlerimizi ulaştırdık. Pazar günü Şirinevler meydanda masa açtık. Ajitasyonlarla, emekçilerin işçi sınıfının gündemleri ve talepleri etrafında birlik olmaya ve çağırdık. Taşeron işçiler, düşük ücretlerden, zamanında yatmayan maaşlardan dert yanıyorlardı. Bir inşaat işçisi, taşeron patronundan ücretini alamadığını ne yapması gerektiğini sordu. Mahkemelerin uzun sürdüğünü, hakkımızı almak için bireysel değil, toplu hareket etmek gerektiğini söyledik. İşçiler haklarını kaybettikçe, patronların zenginleştiğini ifade ettik. En kısa zamanda şantiyede buluşmak için sözleştik. İkitelli'den bir deri-ayakkabı atölyesinden bir işçi, bu çalışmanın İkitelli'de de yapılması gerektiğini söyledi. Haftalık 250 liraya, sigortasız çalıştığını, birçok işçinin de bu durumdan şikayetçi olduğunu aktardı. Tersane işçilerinin yoğun yaşadığı Pendik-Esenyalı bölgesindeki pazarda da bildirilerimizi emekçilere ulaştırdık.  

İstanbul'un emekçi semt ve meydanlarında faaliyetimize devam edeceğiz. Taşerona, bizleri açlık sınırının altında ücretlere ve güvencesiz çalışmaya mahkum eden patron sınıfına ve onun temsilcisi AKP'ye karşı, emekçileri mücadeleye çağırmaya devam edeceğiz.