İstanbul'da Kadınlar kadın düşmanı Boşanma Komisyonu'na karşı eylem yaptı

Mecliste kurulan Boşanma Komisyonu’nun kadın düşmanı raporlarına karşı Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun çağrısıyla 18 Haziran Cumartesi günü Beşiktaş’ta kadınlar bir araya geldi.

Boşanma Komisyonu’nun temelsiz gerekçelerle kadına yönelik şiddette, baskıda, tecavüzde neredeyse erkeği mağdur gösterdiği, kadınları tecavüzcüsüyle evlenmeye mahkum etmeye çalıştığı rapor yaklaşık bir aydır kadınların gündeminde. Kadın örgütleri pek çok şehirde kadın düşmanı bu rapora karşı harekete geçmiş durumda. İstanbul’da da daha önce Kadıköy’de Taksim’de benzer eylemler gerçekleşmişti.

18 Haziran’da ise bu kez Beşiktaş’la eş zamanlı olarak pek çok şehirde eylemler gerçekleştirildi. Beşiktaş’ta, komisyonun ve hükümetin yalanlarına karşı gerçeklerin tiyatral bir şekilde eleştirildiği eylemde kadınlar sık sık “Boşanmayı değil cinayeti engelle!”, “Münferit değil erkek şiddeti!”, “Kürtaj haktır karar kadınların!” sloganlarını attı. Erkek egemenliğin, kadın ve LGBT düşmanlığının teşhir edildiği eylem basın açıklaması ile sona erdi.