İstanbul’da kadınlar 8 Mart mitingi için Bakırköy’de buluştu

İstanbul’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi yasaklanmıştı. Ancak kadınların mücadelesi sayesinde yasak kalktı. 5 Mart Pazar günü Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda binlerce kadın "Yaşam hakkımız, özgürlüğümüz, bedenimiz, emeğimiz için HAYIR!" diyerek Dünya Emekçi Kadınlar günü için bir araya geldi.

Devrimci İşçi Partili Kadınlar, "Emperyalizme, istibdada, sömürüye ve erkek egemenliğine HAYIR! Emekçi kadınlar en öne!" yazılı pankartıyla mitinge katıldı. Esnek, güvencesiz, sendikasız çalışmaya, kıdem tazminatının gasbına karşı, tacize, tecavüze, tahrik indirimine karşı, OHAL'e ve istibdada, emperyalistlere ve işbirlikçilerine karşı, erkek egemen kapitalist sisteme karşı HAYIR sesini yükseltti. Bundan 160 yıl önce ABD'de dokuma işçisi kadınların 8 saatlik işgünü için canları pahasına verilen mücadele, bundan 100 yıl önce Rusya'da savaşa ve yoksulluğa karşı grevlere giden ve zafer kazanan işçi kadınların mücadelesi vurgulandı. DİP'li Kadınlar dün olduğu gibi bugün de emekçi kadınları mücadelenin en önüne çağırdı.

Mitingde KHK ile ihraç edilen Betül Celep konuşma yaparak "Direnmeyi fabrikadaki işçi kadınlardan öğrendim" dedi. Tutuklu  HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın ve tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel'in mesajları okundu. Yunanistan Ekonomi Bakanlığı'nda çalışan kadın temizlik işçilerinin dayanışma mesajı okundu.

Miting boyunca "Kadın, yaşam, özgürlük!" "Jîn, jîyan, azadî!" "Yaşasın 8 Mart, yaşasın kadın dayanışması!" sloganları yankılandı. Halaylar, şarkılar ve sloganlarla miting son buldu.