İstanbul'da her yer Gezi, her parkta forum!

İstanbul'da Pazartesi günü çeşitli semtlerdeki parklarda yapılan forumlar, neredeyse her gün yeni bir parka daha sıçrayarak devam ediyor. 

Maçka parkı çapulcuları, temsilcilerini seçmeye hazırlanıyor

Taksim’in fethinde ve Gezi Parkı’nın savunulmasında çetin sokak savaşlarının yaşandığı Harbiye, Elmadağ,  Kurtuluş ve Feriköy’den yüzlerce çapulcu, 20 Haziran akşamı Maçka Parkı’nda tekrar bir araya geldi. Buluşmaların başlangıcından bu yana, çevrede yaşayan daha fazla insanı foruma katmanın, onları ikna etmenin ve örgütlenmenin gerekliliğine vurgu yapan Maçka ahalisi, Pazartesi günü gerçekleştirilecek toplantısında bir temsilciler heyeti seçme kararı aldı.  Daha örgütlü durmanın bir yolu olarak temsilciler meclisinin işlevi, bileşimi ve görevleri ise seçimin yapılacağı Pazartesi akşamına kadar her gün gerçekleştirilecek forumlarda tartışılacak.

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca, Gezi ruhunun ve bu birliğin Maçka Parkı’nda sürekli kılınmasını sağlamak için takas pazarı düzenleme, koşullar uygun olduğunda temsili bir çadır kurma, kütüphane oluşturma önerilerinin yanı sıra benzin zamlarından, maaşlardaki vergi kesintilerine kadar birçok mesele konuşmalarda vurgulandı.

Toplumun tüm ezilen kesimlerinin mücadelelerin yanında olma çağrılarının yapıldığı forumda, İstanbul’da haftasonu yapılacak Gezi parkı eylem ve yürüyüşlerine katılımın yanı sıra, başından beri isyanın içinde yer alan transların onur yürüyüşüne ve Alevi mitingine katılımın arttırılması yönünde eğilim belirlendi. Forumda,  “1. Geleneksel Maçka Parkı Pikniği”nin hazırlıkları için de kollar sıvandı.

Abbasağa forumu yüzlerce insanın katılımıyla canlı bir tartışma yürüttü

Beşiktaş halkının buluşma noktası Pazartesi akşamından beri Abbasağa parkı. Park her geçen gün daha da kalabalık bir katılımla forumu gerçekleştirmeye devam ediyor.

21:00’de başlayan park bir önceki gün yapılan tartışmaların kısa bilgilendirmesinin sözler alındı. Parklarda oluşturulan bu birlikteliğin ileriye taşınması, sürekli hale getirilmesi ve somut işleri önüne koymasının önemi birçok konuşmacı tarafından vurgulandı. Öğretmenler, avukatlar, doktorlar gibi çeşitli meslek gruplarından mücadelenin ihtiyaçlarına göre çeşitli faaliyetler yürütebilmesi için komiteler kurma girişimi oldu. Gazi Mahallesi’nin selamını getiren bir Kürt kadının, bu topluluğun sadece isyan sırasında uygulanan devlet terörünün değil, Roboski’nin, Maraş’ın, Sivas’ın, Reyhanlı’nın da hesabını sorması gerektiğini söylediği ve hakların kardeşliği vurgusu ile yaptığı konuşma neredeyse tüm parkın desteğini aldı.

 

 

 

 

Katılımın son derece yüksek olması, konuşma sırası için uzun kuyruklar oluşmasına neden olurken, tüm konuşmaları dikkatli bir şekilde dinleyerek anlık olarak tepkilerini, forumun ortak beden dili aracılığıyla vermeleri kitlenin ne kadar büyük bir canlılık içinde olduğunu gösteriyor. Abbasağa forumu tartışmaları daha somut işler kanalına akıtarak pratik faaliyetleri önüne koyma amacıyla her akşam toplanmaya devam edecek.

Bahçelievler halkı forumda biraraya geldi

20 Haziran’da Bahçelievler’de Milli Egemenlik Parkı’nda Taksim isyanının etkisiyle İstanbul’da bir çok parkta olduğu gibi forum yapıldı. Foruma Bahçelievler halkı 100 kişiye yakın katılım gösterdi. Halk, AKP’nin insanların yaşamlarına yapılan saldırılardan tutun Gezi Parkı’na AVM yapılmaya çalışılmasına kadar Taksim’deki eylemleri tartıştı. Kimi AKP’nin ekolojik sistemi nasıl tahrip ettiğini, kimi örgütlenilip AKP’ye ve tüm gerici etkenlere karşı nasıl daha güçlü mücadele edilebileceğini, kimi ise kitlenin çoğalması için neler yapılabileceği üzerine kafa yordu, fikir belirtti. Halk Gezi Parkı isyanından sonra daha da politikanın ön plana çıkmaya başladığını, 90 neslinde gerçekten bir uyanış olduğunu tespit ederek Türkiye’de de artık bir şeylerin değişmesi gerektiğini ortaya koydu. Her akşam forumlar saat 21.00’de Milli Egemenlik Parkında devam edecek.

Bakırköy halkı Çamlık Parkı’nda buluştu

19 Haziran gecesi Bakırköy Meydanda girizgahı yapılan forum, duyurunun daha da fazla kişiye yapılabilmesiyle birlikte 20 Haziran’da Çamlık Park’ta saat 21:30’da 200’e yakın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Forumun başlangıcında belirlenen moderatör, 27 Mayıs’ta başlayan özgürlük mücadelesinin parklardaki forumlarla devam ettiğine dikkat çektikten sonra Taksim Dayanışması’nda karar altına alınan Halk Meclisi toplantılarının prosedürü hakkında bilgi verdi. Giriş bölümünde talepler bir kez daha dile getirildi ve ekonomik boykota destek çağrısında bulunuldu. Tartışma bölümüne geçildiğinde ilk olarak daha fazla nasıl insanı nasıl kazanabiliriz sorusuna yanıt arandı. Herkesin üzerine düşen bir sorumluluk olarak mahallelerinde komşularıyla irtibata geçerek toplantılara katmaya çalışmasının anlamlı olacağı belirtildi. Yapılan toplantıların devlet tarafından olası bir engellemeyle karşı karşıya gelme olasılığının olduğunu ve bunun için hukuki işlerle ilgilenmesi için İstanbul Barosu’ndan bir avukat talebinde bulunulması kararı alındı. Yerellerin sorunlarının belirlenmesi ve çözüm önerilerinin de beraberinde getirilerek önümüzdeki yerel seçimlerde adayların önüne sunulabileceği, böylelikle kimin halkın yanında, kimin karşısında olacağının ortaya çıkarılabileceği konuşulanlar arasındaydı. Toplantıların yapıldığı parkın daha da işlevsel kullanılması gerektiği konuşulurken aralarında banka ve finans kuruluşlarına karşı nasıl mücadele edilmesi gerektiğinin ve ailelerin çocuklarını bırakabilecekleri çocuk atölyesi dahil olmak üzere çeşitli konularda çalışmalar yapılarak halkın ilgisinin daha da çekilebileceğinde hemfikir olunup tüm bunların düzenlenmesi için gönüllüler arasından bir yürütme kurulu oluşturuldu. Her gün saat 21:00’de Çamlık Parkı’nda insanlar toplanmaya devam edecek.

 

Kadıköy halkı her akşam Yoğurtçu Parkı'nı dolduruyor

Taksim Gezi Parkı'nın polis tarafından vahşi bir saldırı sonucunda boşaltılmasının ardından İstanbul'un farklı parklarında yapılan kitlesel toplantıların bir ayağını, Kadıköy Yoğurtçu Parkı oluşturuyor.

Gezi'ye yapılan saldırının hemen ardından başlayan eylemler, bu hafta içinden itibaren binlerin katıldığı büyük halk toplantılarına dönüşmüş durumda. Her akşam saat 21:00'de bir araya gelen kitleler, önce alkış ve sloganlarla AKP hükümetini ve onun politikalarını protesto ediyor, ardından da forum kısmına geçiliyor. Forumda, herkese iki dakikalık söz hakkı veriliyor. Serbest kürsüye çıkan konuşmacılar, genellikle son süreçteki polis şiddeti, AKP politikaları ve genel olarak protestolar bağlamında neler yapılabileceği gibi konuları dile getiriyorlar. Konuşmalar alkışlarla değil, Puerto Del Sol meydanından gelen bir gelenek uyarınca, iki el havada sallanarak destekleniyor, ya da eller çapraz yapılarak konuşmacıya destek verilmediği belli ediliyor.

Yoğurtçu Parkı’ndaki kitle, iletişim ağının genişletilmesi, diğer parklarla koordinasyonun sağlanması gibi talepler üzerinde birleşiyorlar. Diğer yandan, daha pek çok talep ve konu parkta ele alınıyor, herkes çıkıp istediği gibi fikirlerini belirtiyor. LGBTT bireylerin sorunlarından, hayvan haklarına, örgütlenme gerekliliğinden, yeni bir parti fikrine kadar pek çok konu bu bağlamda sayılabilir. Parktaki faaliyetleri daha verimli kılabilmek amacıyla komisyonlar kurulmuş durumda. Diğer yandan sinema atölyesi gibi atölyeler de şekillenmeye başladı. İlk günkü daha spontan duruşa karşılık, Perşembe akşamına gelindiğinde bir kürsü, ses sistemi, aydınlatmalar ve kameralar parkın içerisinde yerini aldılar. Anadolu yakasında, Yoğurtçu Parkı'nın dışında Göztepe Özgürlük Parkı'nda, Kalamış Parkı'nda ve Kartal'da da bu tür meclislerin kurulduğu biliniyor. Dahası, bunların sayıları gün geçtikçe artıyor.