İstanbul'da Gerçek Gazetesi toplantısı

Gerçek Gazetesi'nin Ekim sayısının toplantısını, İstanbul'da Okmeydanı büromuzda gerçekleştirdik. Toplantıdan önce dostlarımızla, yoldaşlarımızla kahvaltımızı yaptık.  

Toplantıda ilk olarak bir yoldaşımız gazetemizin sunumunu yaptı. Sabah saatlerinde ölüm haberini aldığımız Kobane eylemleri esnasında vurulan Ekrem Kaçeroğlu'nu ve serhıldanlarda hayatını kaybeden tüm insanlarımızı anarak sunumuna başlayan yoldaşımız, Eylül ayının sonundan bugüne kadar sürede gerçekleşen kalkışmaları ve devlet şiddetinin özetini yaptı. Ortadoğu'da emperyalistlerin, Körfez devletlerinin, Türkiye'nin, IŞİD'in ve YPG'nin siyasal pozisyonları masaya yatırıldı. Ortadoğu'da süren savaşların genel bir tablosu çizildi. Gerçek Gazetesi'nin 5.yılında, "işçi sınıfına siyaset taşıyan bir araç" olduğunu vurgulayan yoldaşımız, gazetemizi daha fazla işçi havzasına ve kentine taşımanın önemini belirtti.

Sunumdan sonra işten atılan Dora işçileri söz aldı. Dora işçileri, komiteleşme ve sendikalaşma süreçlerini anlattılar. Müdürlerin, iş bıraktıklarında nasıl servis yapmak zorunda kaldıklarını, işçilerin birleşince ve bilinçlenince neleri başarabildiklerini gördüklerini ifade ettiler.

Tartışma bölümü ise güncel dünya ve sınıf meselelerinin canlı biçimde tartışılmasına sahne oldu. IŞİD çetelerine karşı sınırda nöbet tutan ve Kobane'yi ziyaret eden yoldaşlarımız, gözlemlerini ilettiler. YPG ve emperyalizm arasındaki ilişki, Güney Kürdistan'ın Rojava hakkındaki tutumu, Kobane direnişi ve sınıf mücadelelerini ileriye taşımak için güncel görevlerimiz ile Dora işçilerinin mücadelesi hakkında yapılan tartışmalardan sonra toplantımız sona erdi.