İstanbul’da Gerçek gazetesi okur kahvaltısı yapıldı

Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Gerçek gazetesi okur kahvaltısı, gazetenin Eylül sayısının çıkmasıyla birlikte 13 Eylül Pazar günü Devrimci İşçi Partisi (DİP) İstanbul bürosunda yapıldı.

Çeşitli sektörlerden işçilerle, üniversite ve lise öğrencileriyle birlikte saat 11’de başlayan kahvaltının ardından gazete sunumuna geçildi. “Sokakta, fabrikada, sandıkta Erdoğan’a karşı mücadele gerek!” manşetiyle çıkan gazeteyi Levent Dölek yoldaşımız sundu. Sunumunda, savaşa karşı mücadele ederken dile getirilen “barış” sloganlarının yeterli olmadığını, sorunun kaynağını ortadan kaldırmak bakımından gazete manşetinin anlamına dikkat çekti. 7 Haziran’dan sonra Türkiye siyasetinde yaşananları, Erdoğan’ın bir süre suskun kaldıktan sonra yaptığı manevrayla savaşı yükselttiğini ve buna karşı HDP ve sosyalistlerin gerekli cevabı veremediğini ifade eden yoldaşımız, HDP’nin parlamentarizm eğiliminin ciddi sonuçlar doğurduğuna da dikkat çekti. Yoldaşımız, Erdoğan’ın siyasi ikbalini kurtarmak için çıkarttığı savaşta hayatını kaybeden askerlerin cenazelerinde, AKP’ye ve hükümet temsilcilerine karşı yapılan protestolarla birlikte, halkın, yükselen savaşın Erdoğan’ın savaşı olduğunun farkında olduğunu söyledi.

Ölen askerlerin hangi sınıftan olduğuna da dikkat çeken yoldaşımız, gazetedeki “Baba mesleklerini açıklayın” yazısında ifade edildiği üzere işçi ve emekçi çocuklarının Erdoğan’ın savaşına kurban edildiğini söyledi. Bu savaşa karşı Türk ve Kürt halkının kardeşliğinin ancak sınıf mücadelesinin daha etkin bir şekilde verilmesiyle aşılabileceğini söyledi. Özellike son dönemde Türkiye’nin batısındaki şehirlerde Kürtlere karşı linç girişimlerinin yaşandığına dikkat çeken yoldaşımız, kimi fabrikalarda da işçilerin birbirlerine kökenlerine dair sorular sorduğunu ifade etti. Gazetenin “Fabrikalardan haberler” kısmındaki mektuplardan hareketle, işçi sınıfının içerisinde yürütülecek aktif bir sınıf çalışmasıyla enternasyonalizmin bu topraklarda hayat bulma ihtimalinin olduğunu, ancak bu çalışma yürütülmediği takdirde kurtuluşun mümkün olmadığı vurgulandı.

Sunumun ardından, kurulan seçim hükümeti ve HDP’nin bu hükümete katılması üzerine, 1 Kasım’a giderken sosyalistlerin görevleri üzerine yapılan tartışmaların ardından toplantı sona erdi.