İstanbul’da Gerçek gazetesi okur kahvaltısı işçilerin katılımıyla gerçekleşti

Gerçek gazetesinin her ay gerçekleştirdiği okur kahvaltısı 16 Ağustos Pazar günü yapıldı. Yapılan kahvaltının ardından bir yoldaşımız gazete sunumunu yaptı. Sunumda, gazetenin içeriği detaylandırılarak Türkiye ve Dünya siyasi gündemi değerlendirildi. Gerçek gazetesinin 70. sayısı "İşçiler, Erdoğan’ın savaşı bizim savaşımız değildir!" manşetiyle çıkmıştı. Okur kahvaltısının da ana ekseni bu yönde oldu.

Sunumda; her şeyden önce bu savaşın işçi ve emekçilerin savaşı olmadığı, tam anlamıyla Erdoğan’ın ve AKP'nin kendi iktidarını korumak için yarattığı bir savaş olduğunu vurgulayarak, Türk ve Kürt halklarının yoksul emekçi evlatlarının öldüğü ifade edildi. Asker cenazeleri sırasında Erdoğan’a öfkenin giderek arttığına ve hatta son olarak Yalçın Akdoğan’ın bir asker cenazesinden kovulduğuna değinilerek halkın savaşın sorumlularından hesap sorduğu vurgulandı. İktidardakilerin koltuklarını korumak için yürürlüğe koydukları savaş politikalarının koalisyon sürelerini dahi seçim için nemalanacakları uygun ortamı yaratmak için kullandıklarından hareketle girilecek seçim süreci değerlendirildi.

Ege’nin diğer yakasında mücadele etmekte olan Yunan işçi ve emekçilerinin referandumda kemer sıkmaya "hayır" demesine rağmen AB ile yaptığı görüşmelerde bu kemer sıkma uygulamalarının altına imza atan, hayır'ı evet yapan Syriza ve Çipras'ın ihanetçi karakteri üzerinde duruldu.

Siyasi gündemin yakıcılığı, sunum sonrası yapılan tartışmalara da yansıdı. Heyecanlı tartışmaların olduğu toplantı, Devrimci İşçi Partisi Genel Başkanı Sungur Savran’ın Trotskiy'in 75. ölüm yıldönümü üzerine yaptığı etkili konuşmayla sona erdi.