İstanbul'da Esenyurt da "Hayır" diyor!

Devrimci İşçi Partisi’nin emekçileri Hayır’a çağıran kampanyası 21 Mart Salı günü İstanbul Esenyurt’ta Merkez mahallesi pazarında yapıldı. "Mutfaktaki, tarladaki, pazar yerindeki yangını körükleyecek rejim değişikliğine HAYIR" bildirisine pazar esnafı ve emekçiler büyük ilgi gösterdi. Dağıtım yapılırken pazarcılar "Hayır" tezahüratı yaparak ve şarkılar söyleyip Hayır diyeceklere indirim yapacaklarını çığırarak destek verdi. Bildiriyi alan emekçiler neden "Hayır" denmesi gerektiğine dair kendi durumlarını ve fikirlerini paylaştılar. Bildiriyi alanlar, komşularına ve dostlarına dağıtmak için daha çok bildiri istediler.

Bildiri dağıtımı için izin alınması gerektiğini iddia eden ve izin alınmadığını bahane ederek dağıtımı engellemeye çalışan zabıta ekibi, halkın gösterdiği tepki yüzünden geri adım atmak zorunda kaldı. "Evet" çalışmasının her yerde yapıldığını işaret eden ve özellikle "Hayır" çalışması yapıldığı için zabıtanın engellemeye çalıştığını ifşa eden emekçilerin tepkisi ve "Hayır" oyu kullanmayacağını belirten bir emekçinin de "Hayır" propagandasının engellenmemesi gerektiği yönündeki çıkışları karşısında çaresiz kalan zabıta ekibi, hiçbir müdahalede bulunamadan pazarı terk etti.   

Esenyurt Merkez mahallesinde istibdad cephesinin "Evet" propagandası için seçim otobüsleri sokak sokak dolaşıyor, seçim büroları ve çadırları her köşede bulunuyorken ve meydanında polis ekipleri tehditkar bir şekilde konumlanmış olmasına rağmen, halk mutfağındaki yangını söndürmek için "Hayır" rüzgarına güveniyor.