İstanbul’da ekonomik krize karşı miting: Krizi yaratan bedelini ödesin!

22 Aralık Cumartesi günü DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin “Krize karşı emeğin haklarını savunmak için omuz omuza” şiarıyla düzenlediği miting Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleşti. Krizin bedelini ödemeyeceğiz diyen emekçiler, sendikalar ve siyasi partiler Dikilitaş’ta buluşarak, Özgürlük Meydanı’na yürüdü.

Devrimci İşçi Partisi de açlık ücretlerine, yoksulluğa, güvencesizliğe, işten atmalara, kıdem tazminatı başta olmak üzere işçilerin kazanılmış haklarının gaspına hayır demek için işçiler ve emekçilerle birlikte ekonomik krize karşı mitingde yerini aldı. Özgürlük Meydanı’na coşkulu bir kortejle yürüyen DİP, işçi emekçi ücretlerinin enflasyona karşı korunmasını ve aylık enflasyon oranında her ay zam yapılmasını talep etti. “Krizin faturasını patronlara ödetmek için birleşik işçi cephesi” ve “Patrona, tefeciye, emperyaliste karşı orta yol yok! Fabrikalar bankalar devletin devlet işçinin olacak!” sloganlarının yer aldığı pankartlarla yürüyen DİP korteji, miting alanında işçi sınıfının taleplerini yükseltti. Kortej yürüyüşte sık sık “Krizi yaratan bedelini ödesin!”, “Asgari değil insani ücret!”, “Kahrolsun istibdad yaşasın hürriyet!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”, “İşgal grev direniş, yaşasın sınıf mücadelemiz!” sloganlarını attı. Hiçbir ayrım gütmeden işçi sınıfının tamamına saldıran sermaye sınıfına, örgütlenerek, birleşerek cevap vereceğiz diyen DİP “Birleşik İşçi cephesini kuralım!” çağrısını mitinge katılan işçi ve emekçilerin arasında haykırdı. Yaklaşan yerel seçimlerde boykot kararını açıklayan DİP, mitingde de çözümün değil, sorunun parçası olan düzen muhalefetinden kopma, seçimleri boykot etme ve birleşik işçi cephesi için mücadele etme çağrısını yaygınlaştırdı.

Miting alanında DİSK, TMMOB, KESK ve TTB adına ortak açıklamayı KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen okudu. Gezen, AKP’nin krizin geçtiğini, ekonominin tıkırında olduğunu söylediğini ama emekçi halkın gerçeklerinin farklı olduğunu söyledi. Ekonomik krizin faturasının emekçi halka kesilmesine karşı sendikaların taleplerini sıraladı. Açıklamanın ardından sahneye KHK ile işten atılan kamu çalışanları çıktı. KHK ile işinden atılan öğretmen Nuray Şimşek, “Asla pes etmeyeceğiz! Zafer direnen emekçinin olacak!” dedi. Konuşmaların ardından miting sloganlarla sona erdi.