İstanbul'da direnişçi işçiler DİP kahvaltısında buluştu

Gerçek Gazetesi'nin aylık okur kahvaltısı, 11 Ocak Pazar günü DİP Okmeydanı bürosunda yapıldı. Kahvaltıdan sonra gazetemizin Ocak sayısının sunumuna geçildi.

Sunum, fabrikalardan haberlerden hırsız bakanların yüce divana yollanmasına, Küba'da kapitalist restorasyondan dünyadaki ekonomik krize dek geniş bir yelpazede ele alındı. Sunumdan sonra direnişteki işçiler söz aldılar. Elit Çikolata işçileri mücadele ve yargı süreçlerini anlatırken BTA işçileri sendikalaşma sürecini aktardılar. Alo 170'i defalarca aradıklarını bir sonuç alamadıklarını, iş müfettişlerine başvurduklarını ama fabrikanın müfettiş denetimlerini ayarladığını söyledi.  Bu süreçten sonra fabrikadaki sorunları çözmek için sendikalı olduklarını ama işten atıldıklarını ifade etti. Direniş çadırlarının yırtıldığını, yıkıldığını, yeniden çadır kurduklarını ve işe dönene kadar mücadelelerine devam edeceklerini söylediler.

Ülker işçilerinden Ercan Durak, mücadelerinde yanında olan Devrimci İşçi Partisi'ne, tüm işçilere ve öğrencilere teşekkür etti. Mücadeleye başladıktan sonra birçok şeyi öğrendiklerini, gözlerinin açıldığını söyledi. 31 Ocak'ta dayanışma gecesi yaptıklarını ifade etti ve tüm sınıf dostlarını etkinliğe davet etti.

İşten atılan Dora işçilerinden Saliha Paksoy, Dora Otel işçilerinin mücadelesinin 100 günü devirdiğini aktardı. Otelde işçilere yapılan iftira ve haksızlıkları bir bir açıklayan Paksoy, örgütlü mücadeleyi yükseltmek gerektiğini belirtti. Dora işçileri olarak davet üzerine Dev Turizm İş kongresine katıldıklarını söyledi. Kongre hakkında gözlemlerini iletti.

Direnişçi işçilerden sonra alınan sözlerle etkinlik devam etti.

Avrupa'da yükselen faşizmle birlikte sınıf mücadelesinin de yükseldiği belirtildi. İşsizlik, kemer sıkma önlemleri ve kapitalizmin krizinin ortasında Yunanistan'da seçime gidildiği ve reformist SYRIZA'nın muhtemelen birinci çıkacağı fakat SYRIZA'nın sınırlarının belli olduğu vurgulandı. Krizden çıkmak için devrimci bir programın gerektiği, DİP'in kardeş partisi EEK'in dış borçların reddedilmesi ve kamulaştırma talepleriyle seçime girdiği söylendi.