İstanbul'da 10 Ekim katliamı anması

10 Ekim Ankara katliamında kaybettiklerimiz için İstanbul Kadıköy'de basın açıklaması ve anma yapıldı. Saat 16.00'da Kadıköy'de toplanan kitle, alana polis kordonu içinde girdi. Açıklamada, Ankara katliamında hayatını kaybedenlerin resimleri taşındı.

Katliamın birinci yılında yapılan eylem, katliamda hayatını kaybedenlerin isimlerinin teker teker okunmasıyla başladı. Kitle hep bir ağızdan ''Yaşıyor'' diye haykırdı. Açıklamada, ''katillerden hesabı emekçiler soracak'', ''katil devlet hesap verecek'', ''barış şehitleri ölümsüzdür'', ''Ankara'yı unutma, unutturma'' sloganları binlerce kişi tarafından atıldı. Saygı duruşundan sonra konuşmalara geçildi.

HDP milletvekili Ahmet Yıldırım ve düzen partisi CHP'den milletvekili Kadir Gökmen Öğüt'ün konuşmalarından sonra, KESK ve TTB temsilcileri birer konuşma yaptılar. Konuşmalardan sonra basın açıklaması okundu. Açıklamada katliamdaki iktidar rolüne değinildi, ''Ankara katliamında da karşımıza çıktı'' dendi. Devlet görevlilerinin bilgisi ve gözetimi altında katliamın gerçekleştiğinin net biçimde göründüğü ifade edildi. Açıklamadan sonra eylem sona erdi. Basın açıklamasından sonra alanı topluca terk eden kitleye polis saldırdı.