İstanbul'da 1 Eylül eylemi

DİSK, KESK, TMMOB, TTB İstanbul temsilciliklerinin çağrısıyla çeşitli kurumların da katılımıyla, bugün İstanbul Galatasaray Lisesi önünde, 1 Eylül Dünya Barış Günü için bir basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasını dört kurum adına TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu Sekreteri Süleyman Solmaz okudu. Basın açıklamasında ülkenin her tarafının yangın yerine döndüğü, böyle bir ortamda “barış” gününde söylenebilecek tek şeyin “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” olması gerektiği ifade edildi.

ABD emperyalizminin yarattığı, bölge devletleri tarafından desteklenen IŞİD çetelerinin saldırıları sonucunda binlerce insanın katledildiği, kıyımdan kaçanların umuda yolculuk adı verilen göç yollarında hayatını kaybettiği vurgulanan açıklamada, “Huzur ve istikrar için 400 milletvekili isteyen Erdoğan, istediğini alamayınca zor kullandı. Suruç’ta (Pirsûs), Silopi’de (Girgê Amo), Tatvan’da (Tûx), Nusaybin’de (Nisêbîn), Lice’de (Licê), Silvan’da (Farqîn), Varto’da (Gimgim) ve daha pek çok yerde büyük kıyımlar yaşandı, ülke adeta bir kan gölüne döndü. Bu savaş Saray’ın savaşıdır!” denilerek emekçilere, kadınlara, halklara hep birlikte bu savaşa karşı durma çağrısı yapıldı.

Kirli hesaplara kurban edilecek bir tek canımız yok diyerek bitirilen açıklamanın ardından hep bir ağızdan “Savaşa hayır, barış hemen şimdi!”, “AKP savaş, halklar barış istiyor!” sloganları atıldı. Basın açıklamasının ardından Barış Bloku adına Gencay Gürsoy, 6 Eylül’de İstanbul Bakırköy’de gerçekleştirilecek Barış Bloku mitingine çağrı yaptı. Eylem, sloganlarla sona erdi.