İstanbul Üniversitesi’nde 10 Ekim anması ve polis saldırısı

10 Ekim katliamının yıldönümünde İstanbul Üniversitesi öğrencileri Beyazıt Yerleşkesi’nde katliamın hesabını sormak, yitirdiklerimizi anmak için bir araya geldi. Öğrenciler ilk olarak Havuzlu Bahçe’ye karanfil bırakacak, sonra ana kapı önünde basın açıklaması gerçekleştirecekti. İstanbul Üniversitesi yönetimi anmayı engellemek için sabah fakülteler arası geçiş yasağı uyguladı.

Daha sonra Havuzlu Bahçe’de karanfillerini bırakarak, hayatını kaybedenleri anmak isteyen öğrencilere özel güvenlik ve polis saldırdı. Polis çok sayıda öğrenciyi darp etti, işkenceyle gözaltına aldı. Kampüs içerisinde pek çok noktada tekrarlanan polis saldırılarında, yoldaşlarımızın da içinde olduğu 67 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.

Gözaltındaki öğrenciler iki gün boyunca Gayrettepe ve Esenler karakollarında bekletildi. Gözaltı süresi boyunca polis şiddeti ve tacizleri devam etti. İki günün sonunda öğrenciler Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. Çağlayan Adliyesi’nde kalabalık bir kitle gözaltındakileri beklemek üzere toplandı. Nöbetçi mahkeme gözaltındaki bütün öğrenciler hakkında yurt dışına çıkış yasağı kararı verdi. Daha sonra hepsi serbest bırakıldı, marşlar ve sloganlar eşliğinde adliyeden çıkarak, onları “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!”, “Beyazıt faşizme mezar olacak!” sloganlarıyla karşılayan kitleyle buluştu.

İki yıl önce o meydanda tek bir önlem almayan, katliamdan sonra yaralıların üzerine polis ile saldıran, tekfirci örgütlere, bombalara göz yuman AKP iktidarı, şimdi de 10 Ekim anmalarına saldırarak bir kez daha katliamın faillerinden biri olduğunu kanıtlıyor. Ama istedikleri kadar saldırsınlar, istibdadın baskıları, gözaltılar, polis saldırıları gençliği yıldıramaz!