İstanbul Üniversitesi Suruç şehitlerini andı

20 Temmuz’da Suruç’ta DAİŞ tarafından katledilen arkadaşlarımız için 7 Ekim Çarşamba günü İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin çağrısıyla bir anma dizisi düzenlendi. İlk olarak, saat 13.00’da Edebiyat Fakültesi yemekhanesi önünde toplanan öğrenciler, fakülte bahçesine yürüdü. Yitirdiğimiz arkadaşlarımız anısına saygı duruşuna geçildi, ardından yaşanan katliamın sorumlusunun AKP ve işbirlikçisi DAİŞ olduğu ifade edilen konuşmalar yapıldı. Patlamada kaybettiğimiz arkadaşımız Polen Ünlü’nün ismi, öğrencisi olduğu Edebiyat Fakültesi’nde bulunan bahçeye verildi.

İkinci anma için İletişim Fakültesi’nde tekrar toplanan öğrenciler, burada da patlamada yitirilen arkadaşlarımızı andı. Patlamada hayatını kaybeden bir başka arkadaşımız olan Büşra Mete’nin ismi, öğrencisi olduğu İletişim Fakültesi’nde bir amfiye verildi. İletişim Fakültesi’ndeki anmadan sonra Merkez Kampüs'e geçildi.

Anma dizisinin son bölümü için Merkez Kampüs’te toplanan öğrencilerin anma eylemini engellemeye çalışan üniversite yönetimi ve okulu ablukaya alan çevik kuvvet yapılan konuşmalarla teşhir edildi ve ardından katledilen öğrenciler anısına Havuzlu Bahçe’ye fidan dikildi. Bu sırada Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) öğrencilere polisin müdahale edeceğini söyledi. Öğrenciler de okulu terk etmeyeceklerini belirtip sloganlar eşliğinde fidanların çevresinde oturdu. Uzun bir bekleyişin ardından polis geri çekildi ve anma sona erdi. Eylem boyunca sık sık “'Katil IŞİD, işbirlikçi AKP!”, “Suruç'un hesabı sorulacak!” sloganları atıldı.