İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden Filistin'e destek eylemi

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Amerikan emperyalizminin Kudüs’ü Siyonist işgal devletinin başkenti olarak tanımasını protesto etmek için bugün 12:30'da Beyazıt Meydanı'nda bir araya geldi.

 

Üniversite yönetimi eylem öncesi 10 Ekim anmasını engellemek için kullandığı yönteme tekrar başvurarak fakülteler arası geçiş yasağı getirdi. Bu da yetmezmiş gibi öğrenciler fakültelerinde polis ablukası altına alındı. Tüm baskılara ve engellemelere rağmen öğrenciler ellerinde Filistin bayrakları ile sloganlar eşliğinde basın açıklamasını yapmak üzere üniversite içerisinden tarihi Ana Kapı önüne yürüyüşlerini gerçekleştirdi.

 

Öğrenciler yaptıkları konuşmalarda, Erdoğan'ın ''Kudüs Müslamanların kırmızı çizgisidir'' açıklamasını hatırlatarak buna rağmen iktidarın hiçbir somut adım atmadığının altını çizdi. Emperyalizme ve siyonizme karşı mücadelenin boş laflarla verilemeyeceğini vurgulayan öğrenciler İsrail ile diplomatik ilişkilerin kesilmesini, Siyonist elçinin kavulması gerektiğini belirtti. Siyonizme ve emperyalizme karşı elde silah Filistin'de çatışan Denizlerin izinden yürüyeceklerini söyleyen öğrenciler ülkemizdeki emperyalist üslerin kapatılması için mücadele çağrısı yaptılar.

Öğrencilerin konuşmalarının ardından söz eyleme katılan BDS(Boykot, yaptırımlar ve yatırımlar geri çekilsin)  Türkiye temsilcisine verildi. İsrail'i meşrulaştıran her türlü hamlenin karşısında olduklarını belirten BDS Türkiye temsilcisi, Erdoğan'ın ''diplomatik ilişkileri keseriz'' açıklamasını siyasi bir gösteri olarak değerlendirdiklerini belirtti. Filistin halkının yanında olmak İsrail ile ekonomik, diplomatik, askeri, akademik ve kültürel tüm ilişkileri kesmeyi gerektirir diyerek sözlerini tamamladı.

 

Basın açıklaması ile sona eren eylemde sık sık ''Yıkılsın Siyonist İsrail Devleti!'', ''Nehirden denize özgür Filistin!'', ''Filistinde taş atan çocuklara bin selam!'', ''Emperyalistler, işbirlikçiler 6. filoyu unutmayın!'' sloganları atıldı.