İstanbul Üniversitesi Beyazıt ve Halepçe katliamlarını andı

16 Mart Beyazıt ve Halepçe katliamlarının yıldönümü vesilesiyle İstanbul Üniversitesi öğrencileri katliamları anarak mücadelenin devam ettiğini bir kez daha gösterdi. Fen-Edebiyat ve Merkez kampüslerinde 13:30’da toplanmaya başlayan öğrenciler 14:00’de kampüslerinden harekete geçerek Beyazıt meydanına yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık “Katil devlet hesap verecek!”, “Em Halepçe ji bir nakın!”, “Her yer Taksim, her yer direniş!”, “Berkin Elvan ölümsüzür”, “Kurtuluş yok  tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı. Beyazıtta katledilen öğrencilerin ve Halk isyanında kaybettiğimiz kardeşlerimizin isimleri bir bir söylenip ardından yaşıyor diye haykırıldı.

Beyazıt Meydanı’na gelindiğinde Merkez kampüsten çıkan öğrencilerle buluşuldu ve yapılan konuşmayla meydanda toplanma amaçlarının bu tarihlerde yapılan katliamları anmak olduğunu ve benzeri katliamların AKP ile devam ettiğinin vurgusu yapıldıktan sonra basın açıklamasına geçildi.

Kürtçe ve Türkçe okunan açıklamada Beyazıt ve Halepçe katliamlarına değinildikten sonra şunlara yer verildi;

“Bu topraklarda devlet geleneği haline gelen katliamlar  Türkiye’de de AKP eliyle sürmeye devam ediyor. Dün Halepçe’de katledilen Kürt halkı, bugün Roboski’de, Gewer’de, Paris’te bir kez daha katledildi. AKP hükümeti katliamı gizlilik kararıyla perdeledi, TSK’nın bizzat emri verdiğinin ortaya çıkmasına rağmen meclis alt komisyonu ‘kasıt yok’ dedi. Diyarbakır Başsavcılığının ‘görevsizlik’ kararıyla askeri mahkemeye gönderdiği dosyaya son nokta burada koyuldu; askeri savcı katliamın kusursuz olarak yapıldığını söyledi! Devletin yıllardır görmezden geldiği, baskı ve inkar politikaları ile sindirmeye çalıştığı, Halepçe katliamında sınırlarını kapattığı Kürt halkı, AKP iktidarı döneminde birkez daha devletin kirli yüzüyle karşılaşmış oldu.

Berkin Elvan 15 yaşında 16 kilo olarak öldü! Berkin’i Tayyip Erdoğan’ın kahramanlarım dediği, destan yazdılar dediği polisleri öldürdü. Onların destan dediklerini bizler yıllardır katliamlar olarak, cinayetler olarak yaşıyoruz. Onların destanları bizim hep on beş yaşında kalacak olan Berkin’imiz, Gezi’de katledilen yedi arkadaşımız...

Dün AKP’siyle, cemaatiyle bir olup bizlere saldıranlar, Gezi Direnişi’nde yedi arkadaşımızı katledip binlercemizi yaralayanlar bugün aralarında kavgaya tutuştular. Komplolar, kumpaslar havada uçuşuyor. Kurulan esas kumpaslar - komplolar bizim üzerimizedir, halkların geleceği üzerinedir.”

Basın açıklaması ardından havaya kalkan sıkılı yumruklar eşliğinde hep bir ağızdan Beyazıt Marşı okundu. Eczacılık fakültesi önüne geçildiğinde ise “78’liler Girişimi” adına katliamı yaşayan Kamil Tekin bir konuşma yaparak yaşananları anlattı.

Yapılan saygı duruşunun ardından Fakülte önüne bırakılan karanfillerin yanında bu sene Berkin için ekmek de bırakıldı ve ardından eyleme son verildi.